Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych

Data publikacji 07.07.2015

Dzień jakich wiele – ludzie spieszą się do pracy, ruch rowerowy na kładce jak zwykle. Samochody i autobusy przejeżdżają w pobliżu z dużym natężeniem. W pewnym momencie dyżurny krakowskiej Policji odbiera zgłoszenie od anonimowej osoby, która informuje, że w koszu na śmieci znajdującym się na kładce Bernatka może być bomba - służby kryzysowe co jakiś czas ćwiczą różne scenariusze wydarzeń, by usprawniać gotowość do reagowania i sprawność współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Tak było i dzisiaj nad rzeką Wisłą w Krakowie.

Na miejsce natychmiast zostaje wysłany patrol. Kiedy policjanci potwierdzają obecność podejrzanych pakunków potrzebne jest szybkie działanie – patrole zabezpieczają miejsce do czasu przyjazdu policjantów zespołu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Kładka zostaje wyłączona z ruchu – potrzebne są objazdy i przejścia alternatywne. Wyznaczone zostają strefy bezpieczeństwa. Ewakuowane są osoby z barek cumujących na rzece w pobliżu kładki oraz okolicznych miejsc – w sumie prawie tysiąc osób. Na miejsce dociera funkcjonariusz z psem przeszkolonym na wykrywanie materiałów wybuchowych, by sprawdzić czy ładunków nie podłożono jeszcze w innych miejscach.

Kiedy docierają policyjni pirotechnicy ładunek może zostać zabrany i zneutralizowany w bezpiecznych warunkach – nie dochodzi do eksplozji.

Zaledwie zażegnano zagrożenie eksplozją, a już pojawia się kolejny kryzys – na moście Piłsudskiego dochodzi do poważnego wypadku – kierujący cysterną przewożącą olej napędowy zdekoncentrował się i uderza w bariery ochronne. Uszkodzenie jest na tyle duże, że istnieje ryzyko wycieku substancji do rzeki. Konieczna jest szybka interwencja Straży Pożarnej i Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego.  Ryzyko wycieku jest duże- konieczne jest ustawienie zapory.  Na czas akcji ratowniczej policjanci ruchu drogowego kierują ruchem i organizują objazdy. Z mostu ewakuowani są ludzie – jedna z osób w panice skacze do wody – do akcji wkraczają służby WOPR. Sprawne działanie służb pozwoliło na zneutralizowanie wycieku i odparcie sytuacji kryzysowej

Niemożliwe czy realne? Biorąc pod uwagę możliwość pojawiania się różnych zagrożeń służby kryzysowe co jakiś czas ćwiczą różne scenariusze wydarzeń, by usprawniać gotowość do reagowania i sprawność współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Tak było i dzisiaj nad rzeką Wisłą w Krakowie. W ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, pirotechnicy SPAP w Krakowie, policjanci Komisariatu Wodnego w Krakowie, strażacy krakowskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, WOPR, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne, Pogotowie Gazowe, MPK.

(KWP w Krakowie / mw)

  • Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych
  • Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych
  • Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych
  • Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych
  • Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych

Film Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych

Pobierz plik Ćwiczenia krakowskich służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych (format mp4 - rozmiar 17.05 MB)

Powrót na górę strony