Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci nad Zalewem Koronowskim mają co robić!

Data publikacji 07.07.2015

Od początku sezonu letniego w różnych miejscach na terenie kujawsko-pomorskiego policja uruchomiła placówki sezonowe. Policjanci Ogniwa Wodnego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy mają pełne ręce roboty stacjonując w Pieczyskach.

Trzech policjantów Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oddelegowanych jest przez całe lato do służby w sezonowym posterunku, który działa w Pieczyskach. W zasadzie cały sezon będą tam mieszkać w jednym z ośrodków wypoczynkowych i pracować.

Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie. Mają do dyspozycji dwie łodzie motorowe: Sportis K 6500 z silnikiem o mocy 200KM oraz Harpun z silnikiem 115KM. Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje. Sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą sprawdzaniem trzeźwości. Na szczęście, jak na razie, rzadko zdarzało się, aby osoby korzystające ze sprzętu pływającego, czy sternicy byli pod wpływem alkoholu.

Od 25 czerwca br. weszły w życie zmiany przepisów Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Nowelizacja zaostrzyła kary dla prowadzących statki, kajaki, ale też np. pontony lub rowery wodne po alkoholu. Na podstawie nowych przepisów, jeżeli osoba kierująca na wodzie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, łódką, żaglówką, itp.) przekroczy dopuszczalny limit 0,2 promila alkoholu w organizmie, jej łódź może zostać odholowana, a oprócz tego grozi jej wysoka grzywna. Bardziej dotkliwa kara czeka tych, którzy posiadają prawo jazdy, a będąc pod wpływem alkoholu poprowadzą na wodzie pojazd napędzany silnikiem (skuter wodny, motorówka, łódź, żaglówka). Takim osobom oprócz mandatu grozi utrata dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdami mechanicznymi. Nowe przepisy wykluczają jakąkolwiek tolerancję dla tych, którzy najpierw wypiją „małe” piwko, a potem usiądą za sterami np. żaglówki lub poprowadzą rower wodny.

Policjanci, którzy pełnią służbę na wodach nie są sami. Współpracują z ratownikami, z WOPR, służbą medyczną, strażą pożarną czy służbą leśną.

Tylko w ostatni weekend w województwie kujawsko-pomorskim utonęły 4 osoby! W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest brawura, alkohol i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, wypoczynek nad wodą, a co się z tym wiąże przyjemność kąpieli, musi być połączony z myśleniem!

(KWP w Bydgoszczy / mw)
 

  • Policjanci nad Zalewem Koronowskim
  • Policjanci nad Zalewem Koronowskim
  • Policjanci nad Zalewem Koronowskim
  • Policjanci nad Zalewem Koronowskim

Film Policjanci nad Zalewem Koronowskim

Pobierz plik Policjanci nad Zalewem Koronowskim (format mp4 - rozmiar 8.86 MB)

Powrót na górę strony