Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przygotowania do Kobiecej Pływackiej Morskiej Sztafety Policyjnej

Data publikacji 08.07.2015

W dniach 13-21 lipca br. odbędzie się Pływacka Morska Sztafeta Policyjna. Podobnie jak w ubiegłym roku trasa wyznaczona jest na odcinku Świnoujście – Krynica Morska. Tegoroczna sztafeta zorganizowana jest na cześć 90 rocznicy powołania kobiet do Policji, dlatego też wezmą w niej udział tylko panie, które zostały wyselekcjonowane ze zgłoszeń z całej Polski.

Super policjantki – tak można powiedzieć o zawodniczkach, które przygotowują się do sztafety. Wyzwanie to nie lada, bo panie mają pokonać około 400 km wzdłuż całego polskiego wybrzeża morskiego w systemie sztafetowym w 8 dni. Będą płynęły dzień i noc bez przerwy. Wartym podkreślenia jest to, że wybrane zawodniczki same po godzinach służby przygotowywały się do tej imprezy. We własnym zakresie korzystały z basenu i same przeprowadzały swoje treningi.

Teraz uczestniczki od kilku dni przebywają na obozie przygotowawczym w Unieściu, gdzie trenują pod okiem Zbigniewa Sajkiewicza - pomysłodawcy przedsięwzięcia, pracownika KGP, dwukrotnego reprezentanta Polski i
medalisty w pływaniu na igrzyskach paraolimpijskich. Następnie w dniach 11-13 lipca br. pływaczki wyjadą do Kiekrza, gdzie będą brały udział w XIII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Policjantów w Pływaniu Długodystansowym.
Obecnie ciężko trenują – kilka razy dziennie pływają w morzu, jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, kobiety płyną nawet około półtora kilometra od brzegu. Część zawodniczek nigdy nie trenowała w morzu, a są to bardzo trudne warunki. Fale,  prądy morskie, zimna woda, wiatr powodują, że pływanie na takim akwenie jest zupełnie inną sztuką niż w „cieplarnianych” warunkach na basenie.

Zawodniczki pochodzą z komend z całego kraju. W większości to funkcjonariuszki, ale w sztafecie udział również weźmie pracownik Policji Agata Telega z KGP oraz dwie panie z Marynarki Wojennej. Część policjantek zawodowo ma do
czynienia z wodą -  pracuje w referatach wodnych. Pozostałe służą w różnych wydziałach, w różnych pionach Policji. Najstarsza uczestniczka ma 43 lata, najmłodsza 25. Wszystkie uwielbiają pływać i mają na swoim koncie tytuły mistrzowskie nie tylko w policyjnych zawodach. Część z nich dodatkowo uprawia wyczynowo inne sporty. Np. sierż. Monika Murawska z Poznania z komisariatu wodnego, która w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Policji w Pływaniu Długodystansowym, biega wyczynowo i bierze udział w maratonach. O sztafecie dowiedziała się w ubiegłym roku i od razu żałowała, że jej tam nie było. Postanowiła, że w tym roku musi wziąć w niej udział.

Wszystkie uczestniczki trenowały kiedyś pływanie w bardziej lub mniej zaawansowany sposób. St. asp. Ilona Abramczyk z Gdańska uważa, że każda zawodniczka startująca w takiej sztafecie powinna mieć doświadczenia z uprawiania sportu wyczynowego. Ona sama wiele lat trenowała właśnie pływanie i mimo, że przez dłuższy czas miała przerwę w regularnych treningach, doświadczenie pomogło jej wrócić do formy. Ilona przygotowywała się do startu w tej ekstremalnej imprezie z inną uczestniczką - a swoją koleżanką z pracy - nadkom. Magdaleną Januszkiewicz. Dziewczyny aż do przyjazdu do Unieścia razem chodziły w Gdańsku na treningi. Mają rodziny i związane z tym obowiązki, przez co trudno jest znaleźć czas na dodatkowe zajęcie. Jednak wzajemnie się mobilizowały i dzięki temu trzymały się planu treningów, które rozpoczęły na kilka tygodni przed sztafetą.

Na obozie panie przygotowują się do pływania na otwartej wodzie – część z nich robi to po raz pierwszy, a także po raz pierwszy pływa w piankowym kombinezonie. Treningi mają za zadanie nie tylko wzmocnienie kondycji, ale przede wszystkim oswojenie ze specyficznymi warunkami pływania na otwartym morzu i to dodatkowo w piankowym skafandrze. Sierż. sztab. Alicja Wojdak z Referatu Wodnego Wydziału Prewencji  KMP w Szczecinie mówi, że to wcale nie jest takie proste. Pianka powinna być dobrze dopasowana aby chronić przed zimnem, ale za to krępuje ruchy i wysiłek włożony w pływanie jest większy. Alicja nigdy nie pływała wyczynowo, ale szkoliła się w ratownictwie, a później zdobywając kolejne uprawnienia zaczęła trenować ratownictwo wodne. Dzięki temu ma kondycję i doświadczenie jak należy postępować w ekstremalnych sytuacjach.

Najmłodszą uczestniczką zgrupowania jest post. Kamila Wojdak z Komendy Powiatowej w Policach. Służbę rozpoczęła w listopadzie 2014 r. Obecnie jest w trakcie adaptacji zawodowej w Oddziale Prewencji Policji w Szczecinie. Kamila ma 25 lat, od dziecka trenowała pływanie, wielokrotnie zdobywała medale na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Wśród uczestniczek jest również nadkom. Małgorzata Bigos z KWP w Lublinie, również utytułowana zawodniczka znana w środowisku policyjnych pływaków. Małgorzata podkreśla, że takie inicjatywy ze sportowym duchem walki są bardzo ważne w naszym środowisku. Fantastycznie, że wspierają w tym Policję inne służby mundurowe, a przede wszystkim Marynarka Wojenna, gdzie możliwość przeprowadzenia sztafety związana jest z wykorzystaniem okrętu i dużym nakładem pracy służb pozapolicyjnych.

Wśród dwunastu uczestniczek dwie z nich, por. Joanna Sowa oraz mjr Karolina Rocławska służą właśnie w Marynarce Wojennej i skorzystały z zaproszenia organizatora. Obie panie są z Dywizjonu Okrętów Wsparcia III Flotylli. Karolina w ubiegłym roku brała udział w sztafecie jako obserwator, w tym roku zdecydowała się być jedną z uczestniczek.

Wszystkie panie pełne emocji oczekują na start. Boją się czy podołają, szczególnie obawiają się nocnego pływania, ale sztafetę traktują jak wyzwanie i już nie mogą się doczekać kiedy będą mogły się z nim zmierzyć.

Start sztafety przewidziano 13 lipca 2015 r. o godz. 11:00 w Świnoujściu na głównej plaży przy budynku WOPRu. Sygnał do startu da Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś w towarzystwie szefa zachodniopomorskiej Policji insp. Jarosława Sawickiego.

(KWP w Szczecinie / mw)

  • Uczestniczki Kobiecej Pływackiej Morskiej Sztafety Policyjnej
  • Uczestniczki Kobiecej Pływackiej Morskiej Sztafety Policyjnej
  • Uczestniczki Kobiecej Pływackiej Morskiej Sztafety Policyjnej
  • Uczestniczki Kobiecej Pływackiej Morskiej Sztafety Policyjnej
  • Uczestniczki Kobiecej Pływackiej Morskiej Sztafety Policyjnej
Powrót na górę strony