Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci zatrzymali 20-letniego "wnuczka" z Wadowic

Data publikacji 14.07.2015

Małopolscy policjanci zatrzymali 20-letniego oszusta, który jako fałszywy „wnuczek” wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych od starszych mieszkańców powiatu wadowickiego. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na terenie powiatu wadowickiego doszło do kilku prób oraz oszustw metodą na tzw. wnuczka. We wszystkich przypadkach ofiarami wyłudzeń padały osoby starsze. Działanie przestępców za każdym razem odbywało się według takiego samego scenariusza: dzwoniący do osoby - najczęściej starszej i samotnej – podawał się za członka jej rodziny i prosił o pomoc finansową. Po uzyskaniu obietnicy pożyczki dzwoniący informował, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy. Chcące pomóc starsze osoby wręczały pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po gotówce i oszustach się urywał.

Tak było między innymi w miesiącach czerwcu i lipcu, kiedy to sprawcy dzwonili do mieszkańców powiatu wadowickiego przedstawiając się za członków rodziny. Oszust podawał, że spowodował wypadek drogowy i prosił o pożyczkę pieniędzy, które chce przeznaczyć na polubowne załatwienie sprawy. W ten sposób kilka starszych osób straciło oszczędności swojego życia.

W wyniku podjętych czynności policjanci z Wadowic, wspólnie z funkcjonariuszami KWP w Krakowie, zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o dokonywanie oszustw tą metodą. W trakcie czynności policjanci ustalili, że zatrzymany odbierał pieniądze od pokrzywdzonych. W ten sposób mężczyzna wyłudził łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych od trojga mieszkańców Wadowic.Zatrzymany to 20- letni mieszkaniec powiatu wadowickiego. Dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu policjanci postawili mu 3 zarzuty oszustwa.

11 lipca br., mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Wadowicach, gdzie wystąpiono z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Na wniosek Prokuratura Rejonowego w Wadowicach sąd zastał środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące. Śledczy nie wykluczają, że mężczyzna ma na swoim koncie oszustwa dokonane w innych powiatach.

(KWP w Krakowie / mw)

Film Małopolscy policjanci zatrzymali 20-letniego "wnuczka" z Wadowic

Pobierz plik Małopolscy policjanci zatrzymali 20-letniego "wnuczka" z Wadowic (format mp4 - rozmiar 4.1 MB)

Powrót na górę strony