Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano antyki z Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego

Data publikacji 15.07.2015

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odzyskali historyczne przedmioty pochodzące z utraconych części zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tym razem odzyskano przedmioty o wartości historycznej znajdujące się u osób prywatnych. Część muzealiów została odzyskana już wcześniej w wyniku działań prowadzonych na giełdach staroci i sprawdzeniach aukcji internetowych.

Postępowanie w sprawie narażenia na  zniszczenie części historycznych zbiorów stanowiących własność Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego prowadzone jest przez wydział dochodzeniowo – śledczy KWP w Krakowie  pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Cała sprawa rozpoczęła się w czerwcu 2015 r., kiedy to policjanci jednego z komisariatów ujawnili w punkcie skupu materiałów wtórnych na krakowskich Bieńczycach przedmioty o wartości historycznej należące najprawdopodobniej do KTF. Jak się okazało, była to tylko część utraconych zbiorów. Wszystko wskazuje na to, że bardzo dużo różnego rodzaju dokumentów, fotografii czy czasopism mogło już trafić do kolekcjonerów, hobbistów, czy wreszcie do handlarzy, którzy chcieli zarobić na tych muzealiach.

Postępowanie w tej sprawie z uwagi na wartość historyczną oraz ilość utraconych przedmiotów z 7 komisariatu Policji zostało przekazane do prowadzenia przez KWP w Krakowie.

Śledczy rozpoczęli poszukiwania zaginionych przedmiotów. Systematycznie sprawdzano wszystkie miejsca, gdzie takie rzeczy mogły zostać wystawione na sprzedaż. Funkcjonariusze pojawiali się na giełdzie staroci koło Hali Targowej, Placu Nowym, czy giełdzie staroci w Bytomiu. Policjanci sprawdzali także poszczególne aukcje na portalach internetowych. W wyniku tych działań niektóre utracone przedmioty należące do Towarzystwa zostały już odzyskane.

Policjanci na bieżąco poddają także weryfikacji informacje o takich przedmiotach, będących w tym momencie u osób prywatnych.

8 lipca br., u jednego ze zbieraczy policjanci zabezpieczyli dokumenty, fotografie, czasopisma, literaturę przedmiotu albumów ze zdjęciami oraz roczników czasopism. Odzyskano mienie o łącznej wadze około 400 kilogramów. Tego samego dnia policjanci dotarli do kolejnego zbieracza, u którego znaleziono fotografie, literaturę specjalistyczną oraz ok. 200 kilogramów dokumentów.

Kilka dni później sprawdzano kolejną informację o przedmiotach utraconych ze zbiorów KTF, które mogła posiadać prywatna osoba. 31-letni mężczyzna miał u siebie w domu dokumenty, fotografie, obrazy i fotografie w ramach, przyrządy optyczne, archaiczne aparaty fotograficzne itp. Przedmioty te policjanci zapakowali w 7 zaplombowanych pakietów o łącznej wadze 150 kilogramów.

We wszystkich tych przypadkach odzyskane mienie poddane zostanie oględzinom. Posiadacze tych przedmiotów zostali przesłuchani w charakterze świadków, aby uzyskać wiedzę w jaki sposób weszli w posiadanie tych materiałów.

Pomimo tych intensywnych i wielokierunkowych działań policjanci ustalili, że pewna część  zbiorów najprawdopodobniej nadal znajduje się w rękach prywatnych. Dlatego też apelujemy do wszystkich osób, które weszły w posiadanie przedmiotów mogących pochodzić ze zbiorów  KTF o kontakt z wydziałem dochodzeniowo – śledczym KWP w Krakowie pod nr tel. 12 61 54 245 lub 12 61 54 200 lub 997. 

(KWP w Krakowie/ mw)

Film Odzyskano kolejne antyki z Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego

Pobierz plik Odzyskano kolejne antyki z Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego (format mp4 - rozmiar 21.42 MB)

Powrót na górę strony