Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali w Internecie - usłyszeli łącznie 969 zarzutów

Data publikacji 15.07.2015

Puławscy policjanci przesłali do prokuratury akt oskarżenia przeciwko dwóm młodym mężczyznom, którzy oszukali około 1000 osób. Pokrzywdzeni z Polski oraz 15 innych krajów oszacowali straty na ponad 200 tys. złotych. Sprawcy oszukiwali za pośrednictwem internetowych portali ogłoszeniowych proponując sprzedaż bądź oddanie za darmo przedmiotów pod warunkiem wpłaty na ich konto kosztów przesyłki. Towar jednak nigdy nie docierał do zamawiających. 20 i 21-latek z Puław usłyszeli łącznie 969 zarzutów. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W marcu ub. r. funkcjonariusze Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie i KPP w Puławach przeprowadzili działania mające na celu zatrzymanie członków grupy przestępczej dokonującej oszustw za pośrednictwem internetowych portalach ogłoszeniowych. Policjanci ustalili, że przestępcza działalność sprawców trwała od marca 2012 i polegała na zamieszczaniu ogłoszeń dot. sprzedaży sprzętu elektronicznego. Chodziło  głównie o telefony komórkowe, tablety, laptopy, artykuły dziecięce. Sprawcy wprowadzali w błąd kupujących co do danych sprzedającego oraz co do warunków wysłania zamówionych towarów. Ofiarami tej grupy były osoby przynajmniej z 15 krajów przede wszystkim z terenu Polski oraz z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, czy Indii.

Pomimo, że przestępcy używali wyszukanych metod by maskować swoją tożsamość online, a wypłat z bankomatów dokonywali w porach nocnych zakrywając twarz, policjanci wpadli na ich trop. Okazali się nimi mężczyźni w wieku 20 i 21 lat, mieszkańcy Puław.

Poprzez analizę zebranych dowodów w tej sprawie policjanci jeszcze w minionym roku doprowadzili do przestawienia podejrzanym wstępnie 18 zarzutów oszustw internetowych oraz przygotowali materiały dla sądu rejonowego, co pozwoliło na tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

W trakcie dalszych prowadzonych czynności w tej sprawie policjanci ustalili, że kilkadziesiąt jednostek Policji na terenie kraju prowadzi postępowania dotyczące podobnych oszustw internetowych. Mundurowi w porozumieniu z nadzorującym prokuratorem przejęli do łącznego prowadzenia wszystkie te sprawy. Czynności dochodzeniowo-śledcze i operacyjne pozwoliły na ustalenie, że podejrzani posługiwali ponad setka rachunków bankowych w bankach, a do każdego z rachunków używali innego numeru telefonu komórkowego. Ponadto zatrzymani wykorzystywali ok. 120 różnych adresów e-mail.

Jak ustalili policjanci, oszukanych zostało około 1 000 osób, a łączna suma strat to kwota około 200 tys. złotych. Nad tą sprawą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarcza puławskiej jednostki pracowali przez 15 miesięcy gromadząc akta w 96 tomach. W wyniku prowadzonych czynności udowodnili podejrzanym popełnienie łącznie 969 czynów oszustwa. Podejrzani przyznali się do winy, składając wyjaśnienia w tej sprawie. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony