Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny dzień działań „Rozsądny rowerzysta”

Data publikacji 16.07.2015

Od poniedziałku w Toruniu trwają działania prewencji i ruchu drogowego o nazwie „Rozsądny rowerzysta”. W czasie pięciu dni trwania akcji (13.07-17.07.2015) za drobne przewinienia popełniane przez rowerzystów i pieszych, policjanci będą m.in. stosować pouczenia, aby przypominać zasady bezpieczeństwa, rozdawać ulotki oraz odblaski. Dzisiaj powtórzeniem przepisów z ruchu drogowego zajmie się funkcjonariusz WRD KMP w Toruniu sierż. szt. Rafał Dorobek, w spocie, który został nagrany specjalnie na potrzeby tej akcji.

W miniony poniedziałek (13.07.15) Komendant Miejski Policji Toruniu insp. Antoni Stramek oraz Wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz zainaugurowali działania prewencji i ruchu drogowego o nazwie „Rozsądny rowerzysta”. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Wszystko dlatego, że do komendy docierały bezpośrednio od mieszkańców oraz za pośrednictwem mediów liczne sygnały, które dotyczyły braku znajomości przepisów i łamania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego przez rowerzystów.

W związku z tym Komendant Miejski Policji Toruniu insp. Antoni Stramek podjął inicjatywę zorganizowania akcji o nazwie „Rozsądny rowerzysta”. Zamysłem działań jest dalece rozumiana prewencja w ruchu drogowym, podnosząca poziom wiedzy rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego, w celu unikania sytuacji niebezpiecznych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W czasie pięciu dni trwania akcji od 13 do 17 lipca policjanci stosują pouczenia, aby przypominać zasady bezpieczeństwa, rozdają specjalnie stworzone na te działania ulotki, odblaski i świecące breloczki. W pierwszym dniu dzielnicowi znakowali też rowery.

Funkcjonariusze służb prewencji i ruchu drogowego zwracają szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji pieszy - kierujący - rowerzysta, poruszanie się zgodne z przepisami na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników oraz propagują używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Ponadto przestrzegają przed jazdą rowerem w miejscach niedozwolonych, korzystaniem podczas jazdy z telefonu wymagającym trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku oraz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd na przejeździe dla rowerzystów. Niestety, są już też pierwsze mandaty, stosowane jedynie w przypadkach poważnego łamania przepisów lub stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym.

Dzisiaj (16.07), w czwartym dniu trwania akcji, w godzinach 10.00-14.00 namiot Komendy Miejskiej Policji w Toruniu stanął na terenie Osiedla Rubinkowo – Plac Daszyńskiego na tzw. tarasie widokowym, w pobliżu Mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej. Jest to miejsce, gdzie z obserwacji mundurowych, najczęściej dochodzi do łamania przepisów przez rowerzystów. Policjanci napotkanych w tej okolicy niechronionych uczestników dróg zachęcają do bezpiecznych zachowań.

Dodatkowo pod numerem telefonu 56 641 21 09 (Wydział Ruchu Drogowego) w godzinach 10.00-14.00, podobnie jak w pierwszym dniu trwania działań, funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego - podkom. Krzysztof Dankowski odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości mieszkańców, dotyczące obowiązujących przepisów w kwestii poruszania się pieszych i rowerzystów, jako użytkowników dróg.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Film Kolejny dzień działań „Rozsądny rowerzysta”

Pobierz plik Kolejny dzień działań „Rozsądny rowerzysta” (format mp4 - rozmiar 9.85 MB)

Powrót na górę strony