Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli

Data publikacji 20.07.2015

Na Placu Józefa Piłsudskiego w Stalowej Woli odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji. Ich kulminacyjnym punktem było nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Podczas uroczystości wręczone zostały także odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Policjanci odebrali życzenia, gratulacje i podziękowania za trud swojej codziennej służby.

18 lipca br. o godzinie 13. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, odprawił mszę świętą w intencji policjantów. W swojej homilii odniósł się do trudu i znaczenia policyjnej służby.

Po mszy pododdziały przemaszerowały na Plac Józefa Piłsudskiego. To tam odbyła się główna część uroczystości - nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Obecni byli Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Cezary Popławski, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Zdzisław Stopczyk, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, posłowie i senatorowie z Podkarpacia, prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie i wójtowie. Byli reprezentanci służb mundurowych, Wojska Polskiego oraz instytucji, uczelni  i stowarzyszeń, które na co dzień współpracują z Policją. W uroczystościach uczestniczyły również delegacje zagraniczne policji z Niemiec i Słowacji.

W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych insp. Cezary Popławski, Zastępca Komendanta Głównego Policji wręczył mł. insp. Lucjanowi Maczkowskiemu Komendantowi Powiatowemu Policji w Stalowej Woli sztandar, ufundowany przez darczyńców. Zbiórkę na ten cel prowadził od 27 stycznia 2015 roku Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru pod przewodnictwem starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego. Zgodnie z policyjnym ceremoniałem, przekazanie poprzedziło symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru.

Kolejnym punktem obchodów Święta Policji było wręczenie odznaczeń i awansów.

 • Medalami Za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 32 policjantów i pracowników Policji (8 złotym, 14 srebrnym i 10 brązowym).
 • Minister Spraw Wewnętrznych nadał 98 odznak Zasłużony Policjant (7 złote, 32 srebrnych i 59 brązowych).
 • Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji Minister Spraw Wewnętrznych nadał medale Za Zasługi dla Policji - (1 srebrny i 17 brązowych).

Awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało 1433 policjantów - 32 w korpusie oficerów starszych, 56 w korpusie oficerów młodszych, 739 w korpusie aspirantów, 534 w korpusie podoficerów i 72 w korpusie szeregowych. Na stopień inspektora Policji Komendant Główny Policji mianował młodszych inspektorów:

 • Lucjana Maczkowskiego Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli,
 • Grzegorza Maksimczuka Komendanta Powiatowego Policji w Ropczycach,
 • Marka Mendonia Komendanta Powiatowego Policji w Przeworsku.

Wojewódzkie obchody Święta Policji zakończyła uroczysta defilada pododdziałów, z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz motocyklistów z Międzynarodowego Stowarzyszenie Policji IPA - Sekcja Polska.

(KWP w Rzeszowie / mw)

 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
 • Obchody Święta Policji 2015 w Stalowej Woli
Powrót na górę strony
Polska Policja