Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą

Data publikacji 20.07.2015

Okres wakacyjny to z reguły czas wypoczynku nad wodą, z którego w upalne dni korzystają dzieci, młodzież oraz dorośli. Jednocześnie jest to okres intensywnej pracy policjantów na kąpieliskach, którzy w ramach patroli wodnych czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Od początku wakacji podczas weekendów policjanci z Sierpca i Rypina w ramach wspólnych patroli kontrolują tereny wodne i przywodne Jeziora Urszulewskiego znajdującego się na terenie obydwu powiatów. W ramach swojej służby mundurowi przy wykorzystaniu oznakowanej policyjnej łodzi motorowej kontrolują między innymi "dzikie kąpieliska". Opływając linię brzegową Jeziora Urszulewskiego, kontrolują jednostki pływające: sprawdzają dokumenty, wyposażenie i trzeźwość pływających, a także interweniują wobec osób korzystających z kąpieli wodnych w ryzykowny sposób poza kąpieliskami strzeżonymi.

Oddelegowani do służby na wodzie funkcjonariusze mają specjalne przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych oraz patent stermotorzysty. Policjanci w każdej chwili są gotowi, aby udzielić tonącemu pomocy, a  pomaga im w tym specjalistyczny sprzęt ratowniczy, w który są wyposażeni.

Funkcjonariusze - pomimo, że będą czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających do końca sezonu letniego -- apelują do wszystkich wypoczywających nad wodą o zachowanie ostrożności i rozwagi, unikanie brawury i korzystanie tylko z kąpielisk strzeżonych przez ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej, którzy gwarantują bezpieczny wypoczynek nad wodą i natychmiastową pomoc w sytuacjach zagrożenia. Kąpiąc się, należy być trzeźwym, gdyż - według statystyk - większość utonięć wśród osób dorosłych to rezultat właśnie spożywania alkoholu.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony