Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust zatrzymany

Data publikacji 22.07.2015

Krakowscy policjanci zatrzymali w Gdyni oszusta internetowego, który wyłudzał dane osób szukających pracy, a następnie brał na nie pożyczki. Osób poszkodowanych z całej Polski może być kilkaset.

Od kilku miesięcy policjanci V Komisariatu Policji w Krakowie prowadzili postępowanie w sprawie szeregu wyłudzeń danych osobowych i oszustw na terenie całej Polski. W sprawie zostało poszkodowanych co najmniej kilkadziesiąt osób, które w poszukiwaniu pracy za pośrednictwem Internetu przekazały oszustowi swoje dane osobowe. Sprawca ogłaszał się na portalach społecznościowych, proponując pracę m.in. ankietera.

Zainteresowanych osób z całej Polski było bardzo wiele. Oszust proponował chętnym umowę o pracę w zamian za przesłanie skanu dowodu osobistego. Twierdził, że kopia potrzebna jest mu do założenia konta danej osobie, aby przesyłać jej przyszłe pensje za wykonaną pracę. I rzeczywiście sprawca, wykorzystując te informacje, otwierał rachunki bankowe, na które później pokrzywdzeni wpłacali drobne kwoty celem autoryzacji tak otwartego konta. Po tym kontakt urywał się, a na tak otwarte rachunki bankowe zawierane były umowy o kredyty i pożyczki gotówkowe. Niczego nie świadomi właściciele kont, po pewnym czasie otrzymywali wezwania do zapłaty od firm finansowych oferujących szybkie pożyczki.

Policjanci V komisariatu Policji w Krakowie przejęli wszystkie do tej pory toczące się w Polsce postępowania w tej sprawie. W toku czynności ustalono, iż sprawcą jest 29-letni mieszkaniec Trójmiasta.

Mężczyzna był jednak nieuchwytny - ukrywał się już przed kilkoma jednostkami Policji z całego kraju z uwagi na inne popełnione przestępstwa. Skrupulatne ustalenia i szereg sprawdzeń pozwoliły jednak na namierzenie i zatrzymanie oszusta przez krakowskich policjantów. Sprawca trafił do Krakowa, gdzie postawiono mu zarzuty oszustwa oraz wyłudzenia danych osobowych.

Krakowski sąd nie miał wątpliwości co do zebranych dowodów winy przeciwko podejrzanemu i mając na uwadze dalszy rozwój sprawy, zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

Policja apeluje o świadome podejmowanie działań w sieci.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony