Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Centralne nabożeństwo dziękczynne Kościoła Prawosławnego z okazji Święta Policji

Data publikacji 23.07.2015

W Metropolitalnej Katedrze Prawosławnej pw. św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyło się nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. Liturgii przewodniczył bp prof. Jerzy Pańkowski. W uroczystości wzięli udział m.in. gen. insp. Krzysztof Gajewski - Komendant Główny Policji, Zastępcy Komendanta Głównego Policji, komendanci wojewódzcy, policjanci, pracownicy Policji, prawosławni kapelanii policji oraz zaproszeni goście.

To pierwsze centralne prawosławne nabożeństwo sprawowane w Warszawie. Dziękczynnemu nabożeństwu przewodniczył bp Jerzy Pańkowski, Delegat Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ds. Duszpasterstwa Policji.

W kraju prawosławni kapelani policji posługują w trzech prawosławnych diecezjach. W Warszawie posługę tę sprawuje ks. Andrzej Bołbot, Naczelny Prawosławny Kapelan Policji. „Szacuje się, że w Polsce mieszka 600 tys. prawosławnych z czego ok. 30 tys. w stolicy. Pełniąc posługę w Policji niemal codziennie spotykam wiernych Kościoła prawosławnego”- wyjaśnia ks. A. Bołbot.

Na co dzień to funkcjonariusze i pracownicy Policji troszczą się o bezpieczeństwo obywateli. Ale także oni potrzebują wsparcia. Spotkania z ks. Andrzejem i innymi kapelanami to okazja do pracy nad własnym wnętrzem i pogłębiania wrażliwości, która w służbie jest niezbędna. „Tylko człowiek o rzetelnej wiedzy i głębokiej wrażliwości może nieść pomoc innym. Mało kto obcuje z ludzką tragedią tak często, jak policjanci” - dodaje ks. Andrzej.

(KGP / dm)

Powrót na górę strony