Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apel z okazji Święta Policji w kontyngencie w Kosowie

Data publikacji 24.07.2015

Funkcjonariusze z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji z Kontyngentu Misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie obchodzi Święto Policji. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, podczas którego dowództwo jednostki złożyło policjantom życzenia, podkreślając, jak ważna i odpowiedzialna jest ich służba. Podczas spotkania wręczono też wyróżnienia.

Policjanci, którzy stacjonują w  Kosowie, to już XXIV rotacja kontyngentu. Od grudnia 2008 polscy funkcjonariusze nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła Unia Europejska. Zmieniło się także miejsce stacjonowania polskich policjantów – po kilku latach służby w stolicy Kosowa Prisztinie Polacy powrócili do swojej poprzedniej bazy w kosowskiej Mitrovicy.

Obecnie głównym obszarem działania Jednostki Specjalnej Polskiej Policji jest północna część Kosowa, zamieszkała głównie przez ludność narodowości serbskiej. Do codziennych zadań funkcjonariuszy należy pełniona całodobowo służba patrolowa, konwojowanie funkcjonariuszy służby celnej i straży granicznej, eskorty pracowników Misji EULEX oraz zabezpieczenie ważnych wydarzeń, takich jak wybory czy imprezy masowe.

mg

Powrót na górę strony