Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Silne uderzenie w biznes dopalaczy

Data publikacji 25.07.2015

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KMP w Lublinie rozpracowali proceder handlu dopalaczami na wielką skalę. Zatrzymany został 29-letni mieszkaniec Lublina, u którego w mieszkaniu zabezpieczono ponad 16 kg dopalaczy, 400 gramów marihuany oraz prawie 240 tabletek ekstazy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków to około 1,3 mln złotych. Mężczyzna za pomocą strony internetowej handlował substancjami zastępczymi na terenie całej Polski. Od maja br. wysłał co najmniej 700 przesyłek. Dziś zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszy zarzuty.

Początkiem sprawy były sygnały o handlu dopalaczami w internecie. Rozpracowaniem śmiertelnie niebezpiecznego procederu zajęli się funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Narkotykową KMP w Lublinie wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Lublinie. Śledczy skoncentrowali swoje działania na ustaleniu źródła nielegalnego procederu oraz przechwyceniu możliwie największej liczby niebezpiecznych substancji, które mogły zostać wprowadzone do obrotu. Precyzyjnie zaplanowana realizacja policji i prokuratury pozwoliła na zatrzymanie organizatora przestępczego biznesu.

Wczoraj po południu w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu w dzielnicy Choiny w Lublinie zatrzymany został 29-letni mężczyzna. Jak wynika z ustaleń policjantów operacyjnych, diler przez stronę internetową, handlował dopalaczami na terenie całej Polski. Za pomocą firmy kurierskiej od maja br. wysłał co najmniej 700 przesyłek z zawartością środków zastępczych. W momencie zatrzymania realizowanych było kilkadziesiąt kolejnych przesyłek, które zostały już cofnięte.

W trakcie przeszukania mieszkania śledczy zabezpieczyli duże ilości dopalaczy i narkotyków oraz przedmioty do ich przerabiania i wprowadzania do obrotu. Łącznie śledczy przechwycili ponad 16 kg środków zastępczych, tzw. dopalaczy, 400 gramów marihuany oraz 238 tabletek ekstazy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków to około 1,3 mln zł.  W mieszkaniu znajdowały się także naklejki i woreczki do przygotowania dopalaczy w celu sprzedaży oraz wagi elektroniczne.

W działaniach brali udział policjanci z wydziałów KMP w Lublinie oraz KWP w Lublinie, a także KP Niemce.

Zabezpieczone substancje już trafiły do Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie, gdzie zostaną szczegółowo zbadane. Policjanci wstępnie ustalili, że zabezpieczone środki zawiera składniki, które są wpisane na listę substancji uznanych za narkotyki. Ostatnio lista ta wydłużyła się o kolejne 114 pozycji, rozpoznawanych do tej pory jako dopalacze. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy uzyskały one status narkotyków. To efekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie 1 lipca br.

29-latek dziś zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lublinie, gdzie usłyszy zarzuty. Śledczy wnioskować będą o tymczasowy areszt. Mężczyzna wielokrotnie karany był już za przestępstwa narkotykowe.

Za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających grozić mu może kara do 12 lat więzienia.

(KWP w Lublinie / mg)

  • Zabezpieczone dopalacze
  • Zabezpieczone dopalacze
  • Zabezpieczone dopalacze
  • Zabezpieczone dopalacze

Film Zabezpieczone dopalacze

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zabezpieczone dopalacze (format flv - rozmiar 28.81 MB)

Powrót na górę strony