Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przechytrzyły oszustów

Data publikacji 29.07.2015

Jeden dzień, jedno miasto i kilkanaście telefonów od oszustów podających się za syna, siostrzeńca, wnuka. Tym razem przestępcy wybrali Giżycko. Wybrali także nieprzypadkowych rozmówców. Pani Henryka, Eugenia, Halina, Genowefa, czy Władysława – te imiona potencjalnie wskazywały oszustom seniorów. I rzeczywiście tak było, bo panie, które odebrały telefon miały od około 60 do 90 lat. I każda z mieszkanek Giżycka zachowała czujność i nie oddała swoich oszczędności, natomiast szybko została powiadomiona Policja.

Legenda oszustów

Po raz kolejny po drugiej stronie telefonu, które odebrało w sumie 11 mieszkanek Giżycka, był siostrzeniec Paweł, który spowodował wypadek i żeby zapłacić rodzinie poszkodowanego dziecka potrzebował 55 tysięcy złotych, syn Zbyszek, który na swoje kłopoty potrzebował choćby 500 złotych, kobieta i wnuk Miłosz, którzy mieli złamane ręce, potrzebujący 2 tysięcy złotych i których wiarygodność miał potwierdzić stojący obok policjant, czy siostrzeniec, który we Włoszech miał stłuczkę i tylko 5 tysięcy euro pozwalało mu się wywinąć z kłopotów.

Błędy przestępców i właściwa reakcja seniorów

Oszuści, dzwoniąc do potencjalnej osoby pokrzywdzonej, szybko próbują podstawić się pod członka rodziny. Przedstawiana historia ma złapać seniora za serce i wywołać chęć udzielenia pomocy. Jednak dotychczasowe doświadczenia osób starszych, ich wiedza na temat działania oszustów, w momencie, kiedy sami odbierają podejrzany telefon, wyostrza ich uwagę. I dlatego pani Henryka, kiedy usłyszała pytanie o męża, wiedziała, że zadzwonił do niej oszust, bo ona nigdy nie była zamężna. Kiedy pani Grażyna usłyszała, że jej siostrzeniec miał we Włoszech wypadek, sprawdziła to - po prostu napisała do prawdziwej rodziny smsa.

Mieszkanki Giżycka, do których wczoraj zadzwonili oszuści nie oddały im swoich oszczędności, prowadziły tak rozmowę, aby dowiedzieć się o przestępcy czegoś więcej i ostatecznie powiadomiły Policję.

Uratowane 80 tysięcy złotych

- Zachowanie mieszkanek Giżycka może być przykładem dla innych. Panie nie straciły czujności i ochroniły, w tym przypadku, w sumie 80 tysięcy złotych. Mówmy o takich sytuacjach, niech dowie się o nich po prostu każdy, bo każdego może to spotkać – powiedział podinsp. Arkadiusz Sylwestrzak Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. Pozytywnie reagują sami seniorzy, którym przekazujemy informację poprzez media, debaty społeczne, księży, ale także pracownicy banków, których zainteresowanie już nie raz uniemożliwiło przekazanie oszustom kilkadziesiąt tysięcy złotych. Były to albo oszczędności całego życia, albo gotówka pochodząca z kredytu.Dużą rolę w zapobieganiu tego typu przestępstwom mogą odegrać rodziny seniorów. Temat działania oszustów powinien być stałym tematem rozmów podczas spotkań, wspólnych „niedzielnych obiadów”.

Przypominajmy, jak nasi najbliżsi powinni reagować, uczulajmy ich na metody działania oszustów, nakłaniajmy do natychmiastowego kontaktu z Policją. Szybka informacja pozwala funkcjonariuszom na skuteczniejsze działania.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony