Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Psy na służbie w małopolskim garnizonie Policji

Data publikacji 29.07.2015

Czworonogi wspomagają pracę polskiej Policji od czasów powojennych – sprawdzają się w wielu sytuacjach. Ich pomoc jest nieoceniona zwłaszcza w identyfikowaniu materiałów wybuchowych, narkotyków czy odnajdywaniu zaginionych osób lub zwłok.

W Małopolsce policjanci dysponują 75 psami: najwięcej z nich (49) to psy patrolowo-interwencyjne. Pozostałe są psami do zadań specjalnych (wyszukiwanie materiałów wybuchowych i wykrywanie narkotyków). Dominującymi rasami są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie

W ubiegłym roku policyjni przewodnicy z psami do działań prewencyjnych brali udział w 226 zabezpieczeniach imprez masowych. Dodatkowo, nie bez znaczenia pozostaje wkład przewodników pracujących z psami specjalistycznymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i wyszukiwania zapachów narkotyków – współpracując z innymi służbami, przeprowadzili oni 867 przeszukań pod kątem sprawdzenia, czy nie ma w danym miejscu materiałów wybuchowych.

Nie można zapomnieć o codziennej pracy przewodników, na którą składają się służby patrolowe z wykorzystaniem psów patrolowo-tropiących, co niezwykle podnosi skuteczność podejmowanych czynności podczas przeprowadzanych interwencji.

Przewodnicy realizują również programy profilaktyczne, których celem jest przekazanie wiedzy o sposobie zachowania się w obecności zwierząt, w tym agresywnych.

W bieżącym roku małopolska Policja otrzymała wsparcie  finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z przeznaczeniem na zakup psów służbowych (do tej pory zakupiono już z tych środków 6 psów).

(KWP w Krakowie / mg)

 

Powrót na górę strony