Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dotkliwy cios w proceder prania brudnych pieniędzy

Data publikacji 30.07.2015

W ostatnich dniach w Krakowie zatrzymano dwóch mężczyzn, obywateli Rumunii, zamieszanych w międzynarodowy proceder prania brudnych pieniędzy. Przestępcy podczas swoich wojaży po Europie otworzyli kilkadziesiąt rachunków bankowych, przez które "przepuszczali" brudne pieniądze. W wynajmowanym przez nich lokalu policyjni specjaliści zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy euro, ponad 50 kart SIM, 7 telefonów komórkowych, laptopy oraz podrobione paszporty włoskie, estońskie, francuskie, greckie i szwedzkie.

W czwartek 23 lipca  późnym popołudniem w Krakowie na ulicy Kalwaryjskiej policjanci z krakowskiej komendy miejskiej Policji zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z policjantami zwalczającymi cyberprzestępczość ze śląskiej Policji zatrzymali dwóch obywateli Rumunii w wieku 34 i 28 lat. Śledczy podczas prowadzonego dochodzenia ustalili, że mężczyźni zamieszani są w międzynarodowy proceder prania brudnych pieniędzy.

Przestępcy podczas podróży po Europie używali podrobionych dokumentów tożsamości. Zakładali dzięki nim rachunki bankowe, przez które przepuszczali pieniądze z oszustw internetowych, jakie popełniali na terenie kraju, w którym przebywali. Proceder polegał na wyłudzaniu pieniędzy ze sprzedaży fikcyjnych przedmiotów na popularnych serwisach aukcyjnych. Następnie oszuści szybko przelewali pieniądze pomiędzy otworzonymi kontami bankowymi w Europie Zachodniej.

Podczas zatrzymania policyjni specjaliści ujawnili i zabezpieczyli kilkudziesiąt tysięcy euro, telefony komórkowe, pakiety SIM różnych sieci komórkowych, laptopy, dyski twarde, dokumenty bankowe oraz fałszywe paszporty włoskie, estońskie grackie i szwedzkie.

Sąd na wniosek policji i prokuratora prowadzącego sprawę tymczasowo aresztował jednego z podejrzanych. Policjanci prowadzący śledztwo zaznaczają, że sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Krakowie / mg)

 

Film Zabezpieczone podczas akcji paszporty, telefony i pieniądze

Pobierz plik Zabezpieczone podczas akcji paszporty, telefony i pieniądze (format mp4 - rozmiar 19.95 MB)

Powrót na górę strony