Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seryjny oszust w rękach Policji

Data publikacji 30.07.2015

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie zatrzymali 63-latka podejrzanego o podszywanie się pod pracownika ZUS i wyłudzanie pieniędzy od starszych osób. Mężczyzna w ręce policjantów wpadł w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, chwilę po tym jak dopuścili się kolejnego przestępstwa. Funkcjonariusze poszukują innych pokrzywdzonych osób.

Według ustaleń, które poczynili miejscowi policjanci, podejrzany dał do zrumienia pokrzywdzonej kobiecie, że jest sekretarzem z ZUS-u. Poprosił o ostatni odcinek renty lub emerytury. Gdy kobieta okazała dokument, mężczyzna poinformował ją, że w wyniku przeprowadzonej kontroli w ZUS ustalono, że zgłaszająca ma nadpłatę otrzymywanego świadczenia w wysokości 140 tys. złotych na koncie ZUS.

Jak mówił mężczyzna, nadpłata ta miała być wypłacona w najbliższych miesiącach wraz z rentą, w trzech transzach. Jedyny warunek jaki musiała spełnić kobieta, to przekazać mężczyźnie kilka tysięcy  złotych w gotówce, tytułem kaucji. Pokrzywdzona przekazała pieniądze, po czym mężczyzna odjechał wraz z czekającą na niego w samochodzie inną osobą.

Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów na terenie gminy Wiskitki, w niespełna godzinę po tym, jak wyłudził pieniądze od 84-latki, która zadzwoniła na Policję jakiś czas po wyjściu rzekomego pracownika ZUS.

Okazało się, że wcześniej usiłował on wyłudzić gotówkę także od 71-letniej mieszkanki tej samej gminy. Podczas okazania w Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie, mężczyzna został jednoznacznie wskazany przez pokrzywdzonych, jako sprawca tego oszustwa. Drugi z mężczyzn twierdzi, że podejrzany dał mu 150 zł i poprosił, żeby go zawieźć we wskazane miejsce. Mężczyzna (39 lat) ten zostanie przesłuchany w charakterze świadka.

Jak ustalili policjanci, 63-latek był już karany za szereg podobnych przestępstw. Jest również poszukiwany m.in. przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie, Kraśniku, Puławach, Świdniku, Lublinie, Leżajsku, Rzeszowie, gdzie miał dopuścić się szeregu oszustw. Mężczyzna odpowie za oszustwo i usiłowanie oszustwa, za co kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie poszukują innych osób, które mogły  zostać w podobny sposób oszukane przez mężczyznę. Osoby takie proszone są o kontakt z najbliższą jednostką Policji lub pod nr tel. 112 lub 997.

Rysopisy mężczyzn: osoba podająca się za pracownika ZUS - z wyglądu około 50-55 lat, średniej budowy ciała, około 175 cm. wzrostu, włosy siwe, proste z łysiną czołową, nosi okulary korekcyjne, bez zarostu. Druga z osób - kierowca z wyglądu ok. 40-45 lat, średniej budowy ciała, ciemnej karnacji, około 180 cm wzrostu, włosy ciemne, bez zarostu. Mężczyźni poruszali się samochodem renault laguna (kombi), koloru ciemnego, na lubelskich numerach rejestracyjnych.
 
Przypominamy także, jak ustrzec się przed oszustami:

  • bądźmy nad wyraz wyczuleni i ostrożni;
  • nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy;
  • nie przechowujmy dużej sumy pieniędzy w domu, lepiej zabezpieczmy je w banku;
  • jeśli w naszym mieszkaniu pojawia się osoba podającą się za urzędnika bądź pracownika jakiejś instytucji, domagajmy się okazania legitymacji służbowej tej osoby i jeśli nie istnieje taka konieczność, nie wpuszczajmy tej osoby do mieszkania;
  • jeżeli pojawia się podejrzenie, że mogliśmy paść ofiarą oszusta, natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę Policji!

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony