Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w Tour de Pologne Amatorów – wystartowali już po raz drugi

Data publikacji 07.08.2015

Pięciu przedstawicieli małopolskiej Policji uczestniczyło dzisiaj (piątek, 7 sierpnia br.) w wyścigu Tour de Pologne Amatorów. To był drugi start drużyny, pierwszy raz w pięcioosobowym składzie. Pierwszy na mecie spośród mundurowych zameldował się Dariusz Bulanda. Kilkanaście minut później na mecie w Bukownie Tatrzańskiej zameldowali się Łukasz Czyż, Jacek Palka, Robert Siemek i Marek Karkula.

Tegoroczny Tour de Pologne Amatorów przyciągnął niemal dwa tysiące śmiałków, którzy spróbowali swoich sił na niemal 40 – kilometrowej trasie wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Częściowo tej samej, którą kilka godzin później pokonali zawodnicy 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Po honorowym starcie, który nastąpił kilkanaście minut przed godziną 10 spod Bukovina Terma Hotel SPA, barwny peleton ruszył zjazdem z Bukowiny do Poronina. Stąd nastąpił start ostry i pierwszy podjazd. 250 metrów w górę na odcinku 4 kilometrów.

Po zjeździe z Sierockiego i Leszczyn kolarze rozpoczęli kolejny podjazd, tym razem z Białego Dunajca do Gliczarowa Górnego. Minęli słynną ścianę Bukovina, gdzie na odcinku kilkuset metrów przewyższenie przekracza 23 %. Później szybki zjazd Wierchem Rusińskim do Białki Tatrzańskiej, rondo i finałowy podjazd do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie rok temu zaatakował Rafał Majka z grupy Tinkoff Saxo, co pozwoliło mu wygrać drugi etap w 71. Tour de Pologne. Podjazd sięgający początkowo 12%, ponad 200 metrów do góry w pionie, nieco łatwiejszy w końcowej fazie, co ułatwia finisz.

Pierwszy na mecie pojawił się: Dariusz Bulanda z czasem: 1 h 10‘ 52”, kolejni: Jacek Palka 1 h 18’ 51” , Łukasz Czyż 1 h 19’ 07” , Robert Siemek 1 h 26’ 21” oraz Marek Karkula 1 h 32’ 18”. Drużynowo małopolscy policjanci zajęli 27 miejsce. GRATULUJEMY!

- Cieszę się, że wreszcie udało mi się pojechać wspólnie z drużyną. Rok temu start, pomimo solidnych przygotować, uniemożliwiła mi choroba. Jechało się całkiem nieźle, choć utrudnieniem była na pewno ogromna liczba uczestników i sięgający 37 stopni upał. Musiałem też zmierzyć się z nowymi przełożeniami w rowerze, bo na tym startowym Gliczarów musiałem podjechać na 38 zębach  na przedniej małej tarczy, czterech więcej niż w moim rowerze. To powodowało, że trzeba było więcej się namęczyć. Trasę jednak znam, przejechałem ją treningowo, do tego ostatnie tygodnie to treningi na pagórkach wokół Krakowa i Olkusza, więc chętnie przejechałbym jeszcze jedną rundę, bo dystans jest według mnie za krótki na „przepalenie” nóg- mówił na mecie Łukasz Czyż, na co dzień policjant krakowskiej komendy miejskiej.

Start drużyny małopolskiej policji odbył się dzięki wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz jednostek w Krakowie, Nowym Targu, Limanowej i Zakopanem; Regionowi IPA Kraków oraz Zarządowi Wojewódzkiemu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Krakowie.

Sylwetki zawodników:

Dariusz Bulanda: 50 lat, pracownik Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Przygodę  z kolarstwem rozpoczął w 1980 roku. Przez kilka lat reprezentował barwy sądeckiego klubu „START”. Uczestnik wielu wyścigów i maratonów kolarskich, w 1988 roku po raz pierwszy wystartował w formule non- stop, gdzie przez 24 godziny Przejechał wówczas w czasie 24 godzin około 750 km. W latach 2005 – 2006 uczestniczył w Otwartych Mistrzostwach Europy Środkowej  w kolarstwie szosowym rozgrywanych na terenie Słowacji oraz Polski. Wyścig w 2005 roku ukończył na 25 pozycji w swojej kategorii wiekowej, natomiast rok później uplasował się na miejscu 13.   W czerwcu 2006 roku reprezentując Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu uczestniczył  w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Kolarstwie Szosowym, podczas których wywalczył tytuł II Wicemistrza Polski. Od 2005 roku jest członkiem Sądeckiego Towarzystwa Cyklistów,   w barwach którego uczestniczył w kilkunastu wyścigach zorganizowanych dla kolarzy z licencjami „MASTERS”. W latach 2012 i 2014 startował „Karpackim Maratonie Rowerowym” organizowanym w cyklu „Road Maraton”, gdzie w swej kat. zajął odpowiednio 8 i 11 miejsce. W 2013 roku wziął udział w wyścigu „Wyszehradzki Rajd Kolarski”. Startowało w nim około stu zawodników, a ukończyło około 80. Wyścig rozegrano na trasie z Budapesztu do Krakowa. Na mecie w Krakowie zameldował się po ponad 17 godzinach jazdy non stop zajmując 48 pozycję. Rocznie na rowerze przejeżdża około 20 tysięcy kilometrów.

podinsp. Marek Karkula: 44 lata. Naczelnik Wydziału Sztab Policji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Kolarstwem zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero w wieku 36 lat. Rowerem zaraziła go córka Kaja, która uprawia kolarstwo górskie XCO (m. in. dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostwa Polski MTB XCO juniorek młodszych). Wcześniej uprawiał amatorsko piłkę nożną m.in. w drużynie Policji KP w Rabce-Zdroju. Jest członkiem sekcji kolarskiej Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała, choć bardziej realizuje się jako opiekun i serwisant na zawodach niż zawodnik. Największe osiągnięcie kolarskie to 1 miejsce w challenge’u Małopolskiego Związku Kolarskiego w kategorii Masters I – kolarstwo MTB za rok 2010.

podinsp. Robert Siemek: lat 44 urodzony w Rabce-Zdrój, z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego. Od 24 lat w policji z czego 11 lat w pionie kryminalnym, ponad 3 lata na stanowisku oficera dyżurnego . Od 11 lat pełni obowiązki z-cy i Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Nowym Targu. Zainteresowania muzyczne /muzyka lat 60/70/80 / oraz sportowe - piłka nożna, kolarstwo szosowe. Założyciel Rabczańskiej ligi halowej. Instruktor piłki nożnej, posiadający uprawnienia trenera PZPN – UEFA „B” – w chwili obecnej prowadzi jako trener grupę juniorów starszych  NKP Wojas Podhale Nowy Targ.

asp. Jacek Palka – lat 36, dzielnicowy Komisariatu Policji w Tymbarku z siedziba w Zawadce.  W policji od 16 lat. Ukończone studia wyższe na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i sądowa oraz interwencja kryzysowa na uczelni Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach. Słuchacz studiów podyplomowych o profilu wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna. Zainteresowania ogólno sportowe. Dyscypliny, którymi się interesuje to gry zespołowe oraz biegi i triathlon. Wielokrotnie reprezentowałem Komendę Powiatową Policji w Limanowej w biegach i triathlonie, które odbywały się pod patronatem Komendanta Głównego Policji. Osiągniecia to zdobycie w 2014 roku wspólnie z drużyną KWP Kraków Drużynowego Mistrzostwa Polski Policjantów w Maratonie w Dębnie, start w triathlonie Oravaman 2014 w Słowacji. Działając jako zawodnik Limanowa Forrest oraz członek zarządu IPA Limanowa uczestniczę w przygotowaniu biegów górskich Limanowa Forrest oraz Półmaraton Forrest.

st. asp. Łukasz Czyż: 36 lat. Naczelnik Wydziału Prezydialnego Komendy Miejskiej Policji  w Krakowie. Na rower szosowy wsiadł dopiero w 2012 roku, rocznie przejeżdża około 4- 5 tysięcy kilometrów. Uczestnik Tour de Pologne Amatorów w 2013 roku (322 miejsce na blisko 1300 osób startujących), Tour de Rybnik, Wyścigu o Puchar Równicy i Mistrzostw Family Cup w Kolarstwie Górskim, gdzie w 2014 roku był czwarty, a w 2015 roku piąty w Małopolsce. Na rowerze często dojeżdża do pracy, 46- kilometrową trasę z Olkusza przez Skałę do Krakowa pokonywał w półtorej godziny. Ulubionymi trasami treningowymi są podjazdy na Śląsku Cieszyńskim- Równica oraz dwie przełęcze: Kubalonka i Salmopolska. 30 sierpnia planuje start w Tour de Rybnik (szosa).

(KWP w Krakowie / mg)

  • Policjanci w Tour de Pologne Amatorów
  • Policjanci w Tour de Pologne Amatorów
  • Policjanci w Tour de Pologne Amatorów
  • Policjanci w Tour de Pologne Amatorów
  • Policjanci w Tour de Pologne Amatorów
  • Policjanci w Tour de Pologne Amatorów
Powrót na górę strony