Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za fałszywe wezwania do zapłaty

Data publikacji 17.08.2015

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zielonogórskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który rozsyłał fałszywe wezwania do zapłaty. Próbował w ten sposób oszukać prawie 170 osób. Kilkanaście z nich dało się przekonać, padając ofiarą mężczyzny.

Kilka miesięcy temu policjanci zielonogórskiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą otrzymali zawiadomienie z Urzędu Celnego, że ktoś rozsyła do różnych osób zawiadomienia, rzekomo z Izby Celnej w Rzepinie, o konieczności wpłaty 150 zł - zaległej kary grzywny na podane konto bankowe. Kara miała wynikać z popełnienia przez te osoby przestępstw i wykroczeń karno-skarbowych. W wyniku podjętych działań operacyjnych, policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wytypowali mężczyznę, który mógł rozsyłać te fałszywe zawiadomienia. Po zatrzymaniu go, okazało się, że typowanie było trafne. Początkowo mężczyzna wszystkiemu zaprzeczał i nie przyznawał się do winy, ale w końcu przyznał, że to on rozsyłał fałszywe wezwania.

Zatrzymany mężczyzna to 34-latek, mieszkaniec Zielonej Góry. Nie był wcześniej notowany. Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. Dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z Prokuratorem: rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Otrzymał też karę grzywny. Został również objęty policyjnym dozorem.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ustalają skąd mężczyzna miał dane osób do których wysyłał wezwania i na jakiej podstawie takie osoby typował. Policjanci ustalili, że mężczyzna próbował oszukać prawie 170 osób. Kilkanaście z nich, zanim sprawdziło wiarygodność przesłanego wezwania do zapłaty, dało się oszukać i wpłaciło pieniądze. Aktualnie policjanci sprawdzają jeszcze inne okoliczności tego przestępstwa.

KWP w Gorzowie Wlkp. / ic

Powrót na górę strony