Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Małopolsce rusza kampania informacyjna adresowana do starszych osób

Data publikacji 20.08.2015

Urząd Miasta Krakowa, Komenda Miejska Policji w Krakowie i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie rozpoczynają akcję informacyjną adresowaną do seniorów, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów.

100 tysięcy ulotek trafi do Miejskich Dziennych Domów Pomocy, Centrów Aktywności Seniorów, Krakowskiego Centrum Seniora, szpitali i przychodni zdrowia. O akcji będą informować seniorów także policjanci.

Policjanci bezustannie apleują do seniorów o ostrożność, zachowawczość i rozwagę w kontaktach z osobami obcymi czy też w przypadku rozmów telefonicznych! Przestępcy specjalizujący się w oszustwach „na wnuczka” doskonalą swoje metody. Schemat telefonu od członka rodziny, który prosi o pożyczkę pieniędzy i ma przysłać po odbiór znajomego, a następnie „policjanta”, który rozpracowuje oszustów, jest już znany. Wśród innych równie częstych "legend" wykorzystywanych przez oszustów można wymienić także takie kiedy to sprawcy informują o wypadku drogowym członka rodziny oraz konieczności zapłaty za polubowne załatwienie sprawy przez policjanta czy też powołując się na policjanta lub funkcjonariusza CBŚP rozpracowujących przestępców informują o zagrożeniu pieniędzy zgromadzonych na lokatach oszczędnościowych albo na kontach bankowych.

Przestrzegajmy członków swoich rodzin, znajomych przed takimi telefonami. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy komuś, kogo nie znamy! Pamiętajmy też o tym, że żaden prawdziwy policjant nigdy nie poprosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Najskuteczniejszą metodą weryfikacji rozmówcy, jest rozłączenie się i kontakt z oficerem dyżurnym miejscowej jednostki Policji lub osobista wizyta w komendzie.

(mw, KWP w Krakowie)

Powrót na górę strony