Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bydgoscy policjanci przeprowadzili ćwiczenia w Operze Nova

Data publikacji 25.08.2015

Policjanci z wydziału prewencji komendy miejskiej w Bydgoszczy po raz kolejny przeprowadzili ćwiczenia w ramach programu „Zapobiegaj-Przetrwaj”. Tym razem szkolenie przeprowadzono dla pracowników Opery Nova w Bydgoszczy. Była to doskonała okazja, aby sprawdzić reakcje pracowników jednego z największych budynków w Bydgoszczy, w przypadku ataku terrorystycznego.

Program "Zapobiegaj - Przetrwaj" wdrożono na terenie miasta w 2009 r., gdyż już wtedy ustalono, że konieczne jest wypracowanie ramowych procedur reagowania na zagrożenia mogące wystąpić głównie w bydgoskich placówkach oświatowych. Okazało się, że ćwiczenia realizowane w ramach programu są doskonałą próbą sprawdzenia reakcji na zagrożenia dla wielu innych placówek. Nad poprawą bezpieczeństwa w ramach realizacji programu czuwa zespół do spraw koordynacji bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych powołany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Policjanci rozpoczęli spotkanie wykładem na temat psychologicznych i prawnych aspektów obrony koniecznej oraz algorytmów postępowania w przypadku zagrożeń min. wtargnięcia napastnika czy awanturującego się klienta.

Po wysłuchaniu teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. W sali głównej Opery Nowa, aż 230 pracowników przećwiczyło zasady postępowania w przypadku wtargnięcia napastnika do budynku. Dwóch z nich chciało obezwładnić napastników. Był to największy błąd, który mógł się dla nich źle skończyć. Na szczęście to tylko ćwiczenia. W takich sytuacjach należy pamiętać o zasadach tj. zawsze słuchaj napastnika, nie prowokuj i nie rób gwałtownych ruchów.

Po takich emocjach oraz przekazanej wiedzy, pracownicy opery, będą wiedzieli jak należy się zachować sytuacji zagrożenia.

Bydgoscy policjanci, już wcześniej przeprowadzili takie ćwiczenia min. dla pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Multikina w Bydgoszczy.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Film Bydgoscy policjanci przeprowadzili ćwiczenia w Operze Nova

Pobierz plik Bydgoscy policjanci przeprowadzili ćwiczenia w Operze Nova (format mp4 - rozmiar 11.63 MB)

Powrót na górę strony