Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Akademia Liderów Samorządowych” w Sejmie RP

Data publikacji 28.08.2015

Bezpieczeństwo w szkołach oraz zagrożenia wynikające z zażywania przez młodzież narkotyków, w tym tzw. dopalaczy było tematem przewodnim podczas spotkania „Akademii Liderów Samorządowych” w Sejmie RP, którego organizatorem było Prezydium Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Klub Liderów Samorządowych „Poznańska”. Wystąpienie przedstawiciela Policji obrazowało działania Policji w tym ważnym obszarze oraz zachęcało do spojrzenia również samorządów na edukację o bezpieczeństwie jako priorytetu państwa opartego na systemowości i partnerstwie instytucji.

Wczoraj (27.08.br.) o godzinie 11.00 w gmachu Sejmu odbyło się spotkanie „Akademii Liderów Samorządowych” pn. „Razem bezpieczniej – dopalacze nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa dzieci w szkołach”, w którym na zaproszenie organizatorów brali udział Podsekretarz Stanu Stanisław Rakoczy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Poseł RP Artur Dębski oraz  przedstawiciele:  Policji, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii reprezentującego Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Stowarzyszenia „Monar” oraz około 300 samorządowców z całej Polski.

Zastępca Dyrektora BPiRD KGP mł. insp. Anna Kuźnia przedstawiła systemowe działania Policji w zakresie profilaktyki społecznej ze szczególnym uwzględnieniem wiodącego tematu spotkania – dopalacze. Uczestnicy obejrzeli również film zrealizowany przez społeczność PaT – owską pt. „Taki z ciebie mocarz”, który został przyjęty przez MSW oraz Prezesa Rady Ministrów jako główny element Kampanii „Dopalacze kradną życie”. Ponadto omówione zostały  projekty realizowane przez jednostki organizacyjne Policji wypełniające zadania wynikające m.in. z Programu Resortu Spraw Wewnętrznych Przeciwdziałania Narkomanii i Zwalczania Przestępczości Narkotykowej.  Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkały się prezentowane strategiczne kierunki działań Policji wynikające z „Koncepcji Policji w zakresie profilaktyki społecznej na lata 2015-2018”.

Uczestnicy spotkania podzielili spostrzeżenia Policji w zakresie potrzeby stworzenia  długoterminowych systemowych rozwiązań na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa, które zintegrowałyby działania wielu instytucji, w tym samorządów, budując tym samym standardy  ogólnopolskie w tym obszarze. Na uwagę zasługuje fakt, że projekt  Komendy Głównej Policji na stworzenie Powiatowych Centrów Edukacji Społecznej spotkał się z zainteresowaniem parlamentarzystów oraz samorządowców.

(BPiRD KGP / mw)

Powrót na górę strony