Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

21-latek po zażyciu dopalaczy trafił do szpitala

Data publikacji 30.08.2015

Policjanci zostali powiadomieni o tym, że 19-latek po zażyciu dopalaczy trafił do szpitala. Funkcjonariusze sprawdzają skąd chłopak miał truciznę. Przypominają także, gdzie osoby uzależnione i ich rodziny mogą szukać pomocy.

Oficer dyżurny lidzbarskiej policji otrzymał wczoraj (29.08.br.) informację o pacjencie, który trafił na oddział szpitalny po zażyciu dopalaczy. Z pierwszych informacji wynika, że młody mężczyzna został poczęstowany przez innych przypadkowo napotkanych palących substancję. 19-latek nie przewidział reakcji swojego organizmu na zażytą truciznę, źle się poczuł i trafił do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Przypominamy, że od 1 września br. przy Oddziale Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w WSSE w Olsztynie zacznie działać bezpłatny, anonimowy Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w sprawie „dopalaczy”. Oferta punktu, której będzie dyżurował psycholog terapii uzależnień i psychoprofilaktyk uzależnień, kierowana jest do osób używających dopalacze, chcących zerwać z nałogiem, członków ich rodzin, wychowawców, opiekunów i innych chcących zwiększyć swoją wiedzę , by skutecznie pomagać używającym dopalaczy.

Punkt mieszczący się w pokoju nr 222 budynku WSSE w Olsztynie, będzie czynny w każdy wtorek i czwartek od godz. 7.30 do 12.30.

Gdzie otrzymasz pomoc?

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresempomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami. 

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony