Polsko-niemieckie seminarium policyjne
Od 30 sierpnia do 4 września 2015 r. odbywało się polsko-niemieckie seminarium policyjne, którego tematyką było zwalczanie przejawów dyskryminacji, ksenofobii, antysemityzmu, przestępczości nienawistnej.
Część niemiecka seminarium prowadzona była w Domu Konferencji w Wannsee (Berlin) – prestiżowej niemieckiej instytucji, której celem jest zachowanie pamięci o konferencji w Wannsee oraz działania edukacyjne w oparciu o analizy ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy. ( http://www.ghwk.de)
Należy tu pokreślić profesjonalizm, a także wyjątkową serdeczność dyrektora Domu pana dr. Hansa-Christiana Jascha, który przebywał wśród uczestników przez cały czas seminarium, przedstawił kolegom niemieckim polską historię oraz osobiście oprowadził polsko-niemiecką grupę po Berlinie historycznym i współczesnym.
Druga część seminarium prowadzona była w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, które od lat wspiera działania edukacyjne polskiej Policji poprzez szereg warsztatów, konferencji oraz pomoc udzielaną przy organizacji wizyt przedstawicieli policji europejskich. Pan Maciej Zabierowski z Centrum był inicjatorem seminarium oraz jego kluczowym organizatorem (w porozumieniu z policją małopolską i berlińską).
W programie seminarium zaplanowano wykłady przedstawicieli świata akademickiego, warsztaty, prezentacje, dyskusje, zwiedzanie, w tym Haus der Wannsee-Konferenz, Berlina (Topographie des Terrors), Muzeum Żydowskiego i Synagogi w Oświęcimiu, Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Uczestnicy, trzynastu polskich oraz trzynastu niemieckich policjantów, w zgodnej opinii uznali seminarium za bardzo interesujące i przydatne zawodowo, co wskazuje na konieczność kontynuowania tego typu działań edukacyjnych.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Domu Konferencji w Wannsee oraz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu z Funduszy EOG.
(KWP w Krakowie / mw)