213 tys. zł na zakup i wyszkolenie psów służbowych
Dzięki zaangażowaniu Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w sprawy bezpieczeństwa województwa, już wkrótce pojawią się nowe psy służbowe w garnizonie małopolskim. Od 2012 r. z funduszy przekazanych przez Urząd Marszałkowski dokonano zakupu 34 psów, dzięki czemu możliwe było utrzymanie stanu gwarantującego zapewnienie ciągłości realizacji ustawowych zadań Policji, do których nieodzowne jest użycie wyszkolonych psów służbowych. Całość realizacji kosztowała około 213 tys. zł. Szkolenia oraz dalszy rozwój zaplecza kynologicznego małopolskiej policji realizowany był dzięki doskonałej współpracy Marszałka Województwa Małopolskiego z nadinsp. Mariuszem Dąbkiem - Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji.
Psy służbowe są wykorzystywane w pracy policyjnej w bardzo szerokim zakresie, pomagając policjantom pionów prewencji i kryminalnego w rozwiązaniu dużej ilości zdarzeń, dzięki swoim wyostrzonym zmysłom. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z przepisami psy pozostają w służbie do osiągnięcia 9 roku życia a odliczając czas potrzebny na ich wyszkolenie – około 2 lat - daje nam to 7 lat niezwykle owocnej pracy. Możemy je podzielić na kilka kategorii, co jest związane ze specyfiką ich służby oraz szkoleniem, jakiemu zostały poddane:
- patrolowo – tropiące;
- do wyszukiwania zapachów narkotyków;
- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych;
- do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich;
- psy osmologiczne.
Najliczniejszą kategorią psów służbowych stanowią psy patrolowo – tropiące wykorzystywane do zabezpieczenia imprez masowych także o podwyższonym ryzyku, których kumulacja nastąpiła podczas EURO 2012. Psy te wykorzystuje się również do tropienia śladów na miejscu zdarzenia często doprowadzając do ujawnienia sprawców przestępstw.
Kolejną grupą są psy przeznaczone do wyszukiwania zapachów narkotyków. Policja stosuje je często podczas przeszukań gdzie istnieje prawdopodobieństwo, że na miejscu zdarzenia mogą znajdować się narkotyki lub inne środki zastępcze. Biorą one również udział w wielu akcjach profilaktycznych organizowanych przez Policję w szkołach i przedszkolach przyczyniając się do wzrostu świadomości dzieci i młodzieży w tym temacie.
Następna kategoria to psy przeznaczone do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. W województwie małopolskim ze względu na dużą ilość wizyt delegacji rządowych i międzynarodowych wykorzystuje się je do sprawdzenia pirotechnicznego obiektów tj. lotnisko, budynki, kolumny pojazdów, gdzie przebywają osoby o statusie VIP. Psy te również ze względu na swój łagodny charakter biorą udział w wielu akcjach profilaktycznych z udziałem dzieci i młodzieży.
W małopolskim garnizonie jest również pies do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich. Te czworonogi są używane m. in. do poszukiwań osób zaginionych, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka osoba może nie zyć. Odrębną kategorią są psy przeznaczone do badań osmologicznych. Psy te potrafią porównać zapach podejrzanego z zapachem zabezpieczonym na miejscu przestepstwa.
Dzięki wsparciu Marszałka Województwa od 2012 roku zakupiono psy:
2012 rok – 13 psów w tym:
- 10 – patrolowo-tropiących,
- 1 – do wyszukiwania zapachów narkotyków,
- 2 – do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
2013 rok – 15 psów w tym:
- 12 – patrolowo-tropiących,
- 1 – patrolowy,
- 2 – do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
2015 rok – 6 psów w tym:
- 1 – patrolowo-tropiący,
- 2 – do wyszukiwania zapachów narkotyków,
- 2 – do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych,
- 1 – do wyszukiwania zwłok ludzkich.
W 2015 roku zaplanowano jeszcze zakup 4 psów patrolowo-tropiących i 1 psa do wyszukiwania zapachów narkotyków.
KWP w Krakowie / ic
Film Pokaz psów policyjnych
Pobierz plik Pokaz psów policyjnych (format mp4 - rozmiar 16.27 MB)