Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Blisko 800 paczek dopalaczy nie trafi na rynek

Data publikacji 11.09.2015

Policjanci z Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie udaremnili 31 letniemu mężczyźnie wprowadzenie na czarny rynek blisko 800 nielegalnych substancji tzw. „dopalaczy”. Mężczyzna może odpowiedzieć za wprowadzanie ich do obrotu.

Żyrardowscy policjanci, w wyniku weryfikacji prawdziwości pozyskanej informacji dotyczącej nadania podejrzanych przesyłek pocztowych, w dwóch urzędach pocztowych na terenie powiatu żyrardowskiego ujawnili i zabezpieczyli 788 paczek substancji nieznanego pochodzenia.

Zachodziło uzasadnione podejrzenie, że są to tzw. „dopalacze”, jednak w celu poznania dokładnego składu chemicznego substancja została wysłana do laboratorium kryminalistycznego. Policjanci ustalili kim był nadawca przesyłek, mężczyzna został zatrzymany w celu złożenia wyjaśnień. W wyniku przeszukania pojazdu zatrzymanego, policjanci ujawnili kolejne paczki z podobną substancją.

Wyniki wstępnych badań laboratoryjnych nie potwierdziły w substancji obecności środków odurzających ani substancji psychotropowych kontrolowanych przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, jednak potwierdziły obecność nowych psychoaktywnych związków z grupy syntetycznych, powszechnie określanych mianem dopalaczy. Dalsze badania porównawcze z substancjami wzorcowymi, pozwolą na uzyskanie odpowiedzi, czy zidentyfikowane substancje stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia.

W myśl Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, natomiast wprowadzanie ich do obrotu karą pozbawienia wolności do lat 8.

KWP w Radomiu / ic

Powrót na górę strony