Policjanci uczyli jak udzielać pierwszej pomocy
Co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną, jak się zachować, gdy w naszym otoczeniu osoba zachłyśnie się pokarmem lub jak zareagować na wypadek drogowy - takie porady uzyskali radomianie, którzy odwiedzili Galerię Słoneczną. W roli instruktorów wystąpili wykwalifikowania policyjni ratownicy medyczni z radomskiego Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji.
Dzień mundurowego spotkania z radomianami nie był przypadkowy. W minioną sobotę obchodzony był Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. I właśnie z tej okazji policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu wraz z ratownikami medycznymi, którzy służbę pełnią w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji, postanowili przypomnieć mieszkańcom Radomia, jak należy prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. W akcję zaangażował się także Galeria Słoneczna, która udostępniła miejsce do pokazów oraz ufundowała cześć nagród dla uczestników licznych konkursów. Mundurowych wsparły również uczennice z Medycznej Szkoły Policealnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu oraz strażak z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Radomiu.
Pokaz był połączony z instruktażem dla wszystkich chętnych, którzy byli zainteresowani sprawdzeniem swoich umiejętności w udzielaniu pomocy. Policjanci omawiali przypadki utraty przytomności, omdleń, poparzeń, urazów kończyn, ran, krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych, ataków padaczki, zadławień. Organizatorzy festynu przeprowadzili także mnóstwo konkursów, w których do wygrania było dużo cennych nagród.
Jak cenna była przekazywana w sobotnie popołudnie wiedza może świadczyć zdarzenie, które miało miejsce w czasie trwania festynu. Na ulicy przebiegającej nieopodal miejsca, gdzie trwało spotkanie doszło do kolizji drogowej, w której uczestniczyła kobieta będąca w cięży. Jako pierwsi do pomocy gotowi byli policyjni ratownicy medyczni oraz osoby, które uczyły się udzielania pierwszej pomocy. Na miejscu błyskawicznie pojawiło się pogotowie ratunkowe, które zajęło się kobietą.
Dzięki nowoczesnej technologii i wykorzystaniu aplikacji "periscope", naukę udzielania pierwszej pomocy można było śledzić nawet w najodleglejszych zakątkach globu.
(KWP w Radomiu / mw)