Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne działania na Zalewie Koronowskim

Data publikacji 14.09.2015

W piątek (11.09.15) na terenie Zalewu Koronowskiego w Zatoce Krzywe Kolano odbyły się kolejne ćwiczenia służb ratowniczych współdziałających w ramach koordynowanego zarządzania kryzysowego. Scenariusz działań obejmował następujące założenia: na zalewie doszło do wywrócenia się kajaka z dwojgiem młodych ludzi. W tym czasie z łodzi żaglowej wypada człowiek, a osoba na niej przebywająca doznaje urazu. Przypadkowy świadek o zdarzeniu powiadamia Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koronowie korzystając z numeru alarmowego 112.

Po kilkunastu minutach na miejsce przybywają pierwsze jednostki ratownicze, które spotkają się z zablokowaną drogą dojazdową do miejsca interwencji. W nocy wichura przewróciła drzewo blokując ścieżkę dojazdową. Strażacy bardzo szybko uporali się z problemem, usuwając przeszkodę i zapewniając dojazd służbom ratowniczym. W tym samym czasie z terenu akwenu drogą wodną na pomoc poszkodowanym przybyli policjanci Ogniwa Wodnego KMP w Bydgoszczy, Strażacy z OSP w Gościeradzu i łódź ratownicza Urzędu Gminy Koronowo.Na lądzie akcję koordynowali strażacy z OSP Mąkowarsko, pomocy udzielała Grupa Ratownictwa Medycznego Auxilium Med z Koronowa, a także z uwagi na trudne warunki panujące na brzegu Grupa Ratownictwa Medycznego PCK zabezpieczająca funkcjonowanie szpitala polowego.

Wsparciem działań pod względem specjalistycznym zajęli się obecni na miejscu lekarze z Oddziału KMR i Chirurgii Szpitala im. Biziela w Bydgoszczy. Nad bezpieczeństwem osób postronnych na miejscu czuwał leśniczy z Nadleśnictwa Różannna wraz z pojazdem specjalistycznym do szybkiego natarcia ogniowego jeśli by doszło do zapłonu łodzi lub sprzętu na obszarze leśnym.

Celem były: właściwe koordynowanie służb, wymiana doświadczeń i obserwacja współdziałania ratowników. Służby zdały egzamin i na szczęście - były to jedynie ćwiczenia.

(KWP Bydgoszcz / mb)

Film Wspólne działania na Zalewie Koronowskim

Pobierz plik Wspólne działania na Zalewie Koronowskim (format mp4 - rozmiar 15.43 MB)

Powrót na górę strony