Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dyżurny pomógł uratować dziecko

Data publikacji 16.09.2015

Dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie słysząc w słuchawce alarmującą wiadomość kobiety o tym, że jej dziecko nagle straciło oddech, natychmiast zdecydował o podjęciu reanimacji. Telefonicznie udzielał rodzinie wskazówek i krok po kroku instruował, jak ją przeprowadzić. Dziesięciomiesięczna dziewczynka zaczęła sama oddychać jeszcze przed przyjazdem pogotowia.

Zastępca oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, st. asp. Krzysztof Krzempek, odebrał telefon od zrozpaczonej kobiety, która płacząc wyjaśniła, że dziesięciomiesięczne dziecko nagle zaczęło się dusić i tracić oddech. Policjant przez telefon instruował kobietę jak udzielić pierwszej pomocy. Jednocześnie skontaktował się z dyspozytorem pogotowia, który natychmiast wysłał na miejsce karetkę.

Dyżurny krok po kroku instruował, jak przeprowadzić akcję reanimacyjną. Po kilku chwilach rodzina przekazała dyżurnemu, że dziecko zaczęło oddychać samodzielnie. Po jakimś czasie dziewczynka odzyskała przytomność i zaczęła płakać. Policjant przez cały czas starał się uspokajać rodzinę i podtrzymywał rozmowę do czasu przyjazdu ekipy ratowniczej. Dziecko najprawdopodobniej się zakrztusiło. Po badaniu zostało przewiezione do szpitala w Cieszynie.

To nie pierwsze tego typu zdarzenie w służbie, gdy st. asp. Krzysztof Krzempek uratował komuś życie. W czerwcu 2014 roku, w podobnej sytuacji pomógł w uratowaniu 2-letniego dziecka. Wtedy również telefonicznie przekazywał rodzinie wskazówki dotyczące akcji reanimacyjnej. W marcu 2012 roku, wraz z kilkoma innymi policjantami, brał udział w akcji ratowniczej w centrum miasta. Mundurowi z narażeniem własnego życia i zdrowia ewakuowali z kamienicy 14 osób. Następnie przez okno wyciągnęli 46-letniego mężczyznę, który sam nie mógł wydostać się z płonącego mieszkania na pierwszym piętrze. Policjanci pracowali bez żadnego zabezpieczenia i sprzętu. Za odwagę i bohaterski czyn z narażeniem własnego życia został odznaczony przez Prezydenta RP „Krzyżem Zasługi za Dzielność”. To także nie jedyne wyróżnienie, jakie zostało przyznane policjantowi za osiągnięcia w służbie. Został Najlepszym Dzielnicowym Miasta Cieszyna 2010 roku. Wtedy nagrodę i dyplom dla najlepszego dzielnicowego wręczył mu Burmistrz Miasta Cieszyna i Przewodniczący Rady Miejskiej w Cieszynie.

Prezentujemy fragmenty (całość trwa około 17 minut) nagrania rozmowy prowadzonej przez cieszyńskiego dyżurnego.

(KWP w Katowicach / mw)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.06 MB)

Powrót na górę strony