Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferował pracę – oszukał kilkanaście osób

Data publikacji 17.09.2015

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali 48-latka, który oferował osobom bezrobotnym pracę za granicą. Jednak dzięki jego pośrednictwu nikt nie został zatrudniony, a jedynie pomniejszył swój budżet o 800 złotych - dokładnie tyle mężczyzna pobierał za załatwienie pracy. Funkcjonariusze ustalili już kilkanaście osób, które były poszkodowane jego przestępczą działalnością, jednak podejrzewają, że może być ich zdecydowanie więcej.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymany mężczyzna oferował pośrednictwo pracy za granicą, m.in. we Francji czy w Niemczech. Był wyposażony w odpowiednie dokumenty, a  w lipcu wynajął w centrum miasta pomieszczenie, które służyło mu za biuro. 48-latek spotykał się tam z osobami zainteresowanymi zatrudnieniem. Za pośredniczenie pobierał opłaty w wysokości 800 złotych, wystawiając przy tym stosowne dowody zapłaty powyższej sumy.

Policjanci, gdy tylko pozyskali informację o jego przestępczym procederze szybko ustalili osoby pokrzywdzone. Jak się okazało, pierwsze osoby, które miały „załatwioną” przez 48-latka pracę planowo miały wyjechać do miejsca zatrudnienia około 10 września. Jednak ich kontakt z pośrednikiem urwał się. Nie mogli go także zastać w biurze, które zostało zamknięte.

Funkcjonariusze szybko ustalili miejsce pobytu mężczyzny i zatrzymali go w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Jak się okazało, 48-latek jest mieszkańcem powiatu opoczyńskiego, a pracę oferował pod szyldem firmy z Rzeszowa, w której kiedyś był zatrudniony.

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury, gdzie usłyszał zarzut oszustwa. Teraz za swoje działanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach / mw)

Powrót na górę strony