Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania społeczna WIDOCZNY = BEZPIECZNY

Data publikacji 17.09.2015

Odblaski dla kierowców? Czy to ma sens? Okazuje się, że tak. Komenda Powiatowa Policji w Żywcu, współpracując z Grupą Nieformalną „Fabryka Prądu” oraz Żywiecką Fundacją Rozwoju, rozpoczyna akcję społeczną „Widoczny = bezpieczny”. Założeniem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, do których organizatorzy chcą dotrzeć poprzez odpowiedzialnych kierowców. W ramach akcji kierowcom rozdanych zostanie 800 opasek odblaskowych, aby jadąc samochodem rozdali je napotkanym pieszym bez odblasków.

Nowelizacja kodeksu drogowego z dn. 26.07.2013 r. zobowiązała pieszych do noszenia odblasków, poza terenem zabudowanym. Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Najnowsze badania pokazują, że większość osób posiada odblaski, jednak gorzej jest z ich noszeniem. Przedstawiciele Grupy Nieformalnej „Fabryka Prądu” oraz Żywieckiej Fundacji Rozwoju przeprowadzili własne badania na grupie 100 kierowców zadając im pytania:

  • Czy w ciągu ostatniego roku zdarzyła się sytuacja, w której wieczorową lub nocną porą dostrzegł Pan/Pani pieszego dopiero w momencie, gdy znalazł się na wysokości świateł reflektorów?
  • Czy ta sytuacja wzbudziła Pana/Pani obawę, że mogło dojść do wypadku?
  • Co spowodowało u Pana/Pani tę obawę?

Wyniki były przygnębiające. Wszyscy odpowiedzieli, że spotkali się z taką sytuacją, a powodem jej była zła widoczność pieszego. Od początku roku na terenie powiatu żywieckiego doszło do 10 wypadków śmiertelnych, wśród nich życie straciło 4 pieszych.

Ustawa daje narzędzia do działania w terenie niezabudowanym. Jednak w powiecie żywieckim jest dużo miejsc w terenach zabudowanych, które są słabo oświetlone i bez chodników, a po których poruszają się piesi. Problem ten szczególnie nasila się w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok. Wtedy kierowca może być „największym”, a nawet „śmiertelnym” zagrożeniem niewidocznych pieszych.

Przedstawiciele Grupy Nieformalnej „Fabryka Prądu” zaprosili do współpracy członków Żywieckiej Fundacji Rozwoju oraz Komendę Powiatową Policji w Żywcu. Wszyscy wspólnie, w ramach działań, rozdadzą 800 odblasków kierowcom, aby w sytuacji, gdy spotkają pieszego bez odblasku, przekazali mu go z prośbą, by go nosił. Akcja rozdawania odblasków kierowcom rozpocznie się jutro, tj. 18.09.2015 r. o 13.45 przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

W ramach akcji powstał też film promujący kampanię. Dodatkowo stróże prawa odwiedzą młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w Żywcu i powiecie. W czasie spotkań, w myśl hasła kampanii „Daj się zauważyć, noś odblask”, będą promować modę na noszenie odblasków.

„Widoczny = Bezpieczny” - to proste równanie jest nie tylko matematyczną konstrukcją, ale przede wszystkim przesłaniem. Bądźmy wspólnie odpowiedzialni za nasze zdrowie, życie i bezpieczeństwo na drogach.

(KWP w Katowicach / mw)

Film Kampania społeczna WIDOCZNY = BEZPIECZNY

Pobierz plik Kampania społeczna WIDOCZNY = BEZPIECZNY (format mp4 - rozmiar 5.86 MB)

Powrót na górę strony