Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejnych 5 zatrzymanych w aferze paliwowej

Data publikacji 06.12.2007

Policjanci z poznańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejnych 5 podejrzanych w aferze paliwowej. Zatrzymanyn przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Dotychczas zatrzymano w tej sprawie 28 osób.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępstw ekonomicznych, od 2005 roku rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami paliwowymi na gigantyczna skalę. Podczas realizacji jednej ze spraw w Międzychodzie zabezpieczyli dokumenty dotyczące handlu paliwami. Po ich analizie i sprawdzeniu firm w nich wymienionych policjanci doszli do wniosku, że natrafili na nową sprawę. Zgromadzili przez wiele miesięcy informacje, które charakteryzowały osoby uczestniczące w tym procederze i sposób ich działania.

Oszustwo polegało na tym, że jedna z firm zarejestrowanych w Katowicach kupowała w dwóch niemieckich rafineriach olej napędowy. Przed importem paliwa, w niemieckim urzędzie podatkowym musiała być wpłacona kaucja, która była zwracana firmie kupującej po opłaceniu podatków w Polsce i przesłaniu stosownych dokumentów. Dokumenty były jednak fałszowane. Na tej podstawie niemiecki urząd podatkowy zwracał kaucję. Zakupione paliwo trafiało do baz dystrybucyjnych na terenie Polski a następnie do stacji paliw. Żeby czerpać z tego procederu korzyści wystarczyło tylko zalegalizować sprzedaż do stacji paliw. Służyła do tego sieć specjalnie utworzonych firm i pośredników. Przedstawicielami tych firm były podstawione osoby, których jedynym zadaniem było podpisywanie sfałszowanych faktur. Kiedy właściciele spacji benzynowych płacili za te faktury, pieniądze
natychmiast były wypłacane z kont i przekazywane pośrednikom.

Proceder trwał od lipca 2004 roku do lutego 2005 roku. W tym czasie oszuści sprowadzili 25 mln. litrów oleju napędowego nie płacąc ani złotówki należnych podatków. W ten sposób do Skarbu Państwa nie wpłynęło 40 mln. zł. To kwota, o którą wzbogacili się członkowie przestępczej grupy. Policjanci, którzy zajmowali się tą sprawą ustalili także, że nie bez winy byli niemieccy kontrahenci. Niemieckie służby podatkowe obliczyły, że ich dwie rafinerie nie zapłaciły 40 mln. euro należnych podatków.

Policjanci z poznańskiego zarządu CBŚ, w środę (05.12.07) zatrzymali w Katowicach, Zawierciu i Lesznie kolejnych 5 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów i popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

Na poczet ewentualnych kar i grzywien zabezpieczono podczas śledztwa majątek podejrzanych wartości 10 mln zł. Między innymi są to luksusowe apartamenty w warszawie, domy jednorodzinne, samochody. Odebrano także pieniądze, biżuterię i udziały w spółkach prawa handlowego.

Śledztwo jest prowadzone przez policje wspólnie z prokuratorami poznańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Wszystkim zatrzymanym członkom grupy przestępczej grozi kara do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony