Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Historyczna broń trafiła do muzeum

Data publikacji 22.09.2015

Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Michał Domaradzki przekazał dziś na ręce Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewa Wawra trzy sztuki broni z okresu I i II wojny światowej. Eksponaty znajdowały się w magazynie dowodów rzeczowych Komendy Stołecznej Policji. Z reguły zabezpieczana broń jest likwidowana, ale egzemplarze posiadające wartość historyczną wzbogacają zbiory muzealne.

Przekazana do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie broń palna pochodzi z czasów I i II wojny światowej. Zbiory muzealne wzbogacone zostały o trzy pistolety: artyleryjski Parabellum z 1916 r. będący na wyposażeniu armii niemieckiej, niemiecki pistolet samopowtarzalny Walther P38 z 1939 r. oraz rzadki egzemplarz broni Sauer&Sohn Suhl z 1941 r. stanowiący uzbrojenie niemieckiej policji. Broń zachowała się w świetnym stanie, co znacznie podnosi jej wartość kolekcjonerską.

Uroczystego przekazania broni dokonano w Sali II RP Muzeum Wojska Polskiego.
- Broń zabezpieczono w ramach policyjnych zadań - powiedział generał Michał Domaradzki. Dziś trafia w najlepsze ręce, aby pamięć o historii była obecna w świadomości przyszłych pokoleń - dodał komendant.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego wyraził podziękowanie i nie ukrywał satysfakcji z przejęcia tak ciekawych eksponatów. - Cieszy nas, że ta broń nie została zniszczona i nie trafiła do huty, bo dla nas muzealników oraz pasjonatów ma ogromne znaczenie i stanowi wartość historyczną - powiedział prof. Wawer.

Do policyjnego magazynu dowodów rzeczowych Sekcji Uzbrojenia Wydziału Zaopatrzenia Komendy Stołecznej trafia broń m.in. pochodząca z przestępstw, przejęta od nieuprawnionych posiadaczy w wyniku przeszukania, a także rozbrojenia terenu. Wiele osób przekazuje broń dobrowolnie na przykład w sytuacji przejęcia spadku po dawnym właścicielu. W ubiegłym roku do stołecznej Policji trafiło ponad 3 tysiące tego rodzaju broni, a w innym okresie było jej nawet około 6 tysięcy jednostek.

W zasobach znajdują się niejednokrotnie bardzo wyszukane egzemplarze wykonane na zamówienie, pięknie grawerowane np. broń myśliwska, ale nieposiadająca wartości historycznej, wobec czego jest niszczona. W przypadku egzemplarzy unikatowych sprawa jest rozpatrywana przez specjalnie powołaną komisję klasyfikacyjną i wówczas trafiają one do placówek muzealnych. W ten sposób przed dwoma laty osiem sztuk broni (karabiny i pistolety) z okresu II wojny światowej Komenda Stołeczna Policji przekazała do Muzeum Powstania Warszawskiego.

(KSP / mb)

  • Podpisanie porozumienia o przekazaniu broni
  • Broń przekazana do muzeum
  • Wizyta w Muzeum Wojska Polskiego
  • Broń przekazana do muzeum
  • Broń przekazana do muzeum
Powrót na górę strony