Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali podejrzanych o pedofilię

Data publikacji 23.09.2015

Kryminalni z Nowego Miasta Lubawskiego wspólnie z policjantami Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pedofilię. Po pierwszym niepokojącym sygnale i ustaleniach policyjnych ekspertów z zakresu przestępczości internetowej kryminalni weszli do mieszkania jednego z podejrzanych. Zastali tam obu zaskoczonych sprawców. Zabezpieczone podczas przeszukania materiały m.in. pliki filmowe i zdjęciowe, pozwoliły na przedstawie podejrzanym zarzutów i ich aresztowanie. Czynności policyjne nadal trwają.

Pierwszy sygnał

Nowomiejscy policjanci zostali powiadomieni o możliwości popełniania przestępstwa o charakterze seksualnym z udziałem dziecka. Policjanci po otrzymaniu tej informacji, wykorzystując wszystkie możliwe narzędzia, w tym teleinformatyczne oraz wiedzę ekspercką z zakresu zwalczania cyberprzestępczości wykonali szereg sprawdzeń, które potwierdziły te obawy.

Zatrzymanie podejrzanych o pedofilię

10 września br. miejscowi funkcjonariusze, wspierani przez specjalistów Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie, w mieszkaniu na terenie Nowego Miasta Lubawskiego zatrzymali obu podejrzanych. To 26-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego oraz 33-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego.

Podczas przeszukania zajmowanych przez mężczyzn pomieszczeń policjanci zabezpieczyli pliki z filmami, zdjęciami, płyty cd,dvd, telefony, komputer. Obecny podczas czynności biegły mógł szybko ocenić, że mamy do czynienia z materiałem dowodowym, w poważnym stopniu obciążającym zatrzymanych. Ostatecznie usłyszeli oni zarzuty, a sąd aresztował ich na 3 miesiące.

To nie koniec śledztwa

Policjanci w dalszym ciągu prowadzą czynności w tej sprawie. Każda sytuacja, kiedy skrzywdzone zostają dzieci jest dla nas priorytetowa – mówi podinsp. Leszek Róziecki Naczelnik Wydz. dw z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie. - Przede wszystkim ustalamy i docieramy do innych pokrzywdzonych. Najważniejsze dla nas to ochrona dzieci.

Szczegółowo sprawdzamy zawartość zabezpieczonych nośników i charakter zapisanych na nich materiałów. Ustalamy, czy podejrzani mieli kontakty z innymi osobami, które mogły być zainteresowane materiałami pornograficznymi z udziałem dzieci, czy sprawcy czerpali z tego korzyści. Podkreślam, najważniejsze jest to, że usunęliśmy zagrożenie i zrobimy wszystko, aby materiał dowodowy był przed sądem bezdyskusyjny i aby sprawcy nie wyszli z więzienia przez najbliższe kilkanaście lat - mówi naczelnik.

(KWP w Olsztynie / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.12 MB)

Powrót na górę strony