Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali rolników przy transakcjach zakupu bydła

Data publikacji 24.09.2015

Na podstawie materiałów zgromadzonych przez łęczyńskich policjantów Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował tymczasowy trzymiesięczny areszt wobec 47-letniego mieszkańca powiatu kieleckiego. Z kolei jego 49–letni kompan został oddany pod dozór Policji. Zatrzymani mężczyźni to właściciele jednej z kieleckich firm zajmujących się handlem zwierzętami. Usłyszeli po siedem zarzutów dotyczących oszustw przy transakcjach zakupu bydła i trzody chlewnej. Łączna suma strat oszacowana jest na kwotę ponad 30 tys. zł. Mężczyźni działali na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa.

W lipcu br. do 63-letniego mieszkańca powiatu łęczyńskiego przyjechali właściciele jednej z kieleckich firm zajmującej się handlem zwierzętami, celem zakupu krowy. Mężczyźni ogłaszali swoją firmę na portalu internetowym. W trakcie prowadzonej rozmowy ustalili cenę zakupu zwierzęcia na kwotę 3.800 zł. Następnie wystawili fakturę Vat z odroczonym terminem płatności, po czym odjechali z zakupiona krową. Rolnik po przeanalizowaniu wystawionej faktury zorientował się, że cena która tam widnieje to 380 zł., czyli jest dziesięciokrotnie niższa niż na którą się umawiali. Następnie o całym fakcie zaalarmował łęczyńskich policjantów.

Kryminalni na bieżąco analizowali zebrane w prowadzonej sprawie informacje. Na podstawie swoich ustaleń wytypowali sprawców. Okazali się nimi właściciele jednej z kieleckich firm. Mężczyźni ogłaszali swoje usługi na jednym z portali internetowym. W poniedziałek na polecenie łęczyńskich policjantów funkcjonariusze z Kielc zatrzymali do tej sprawy 47-letniego mieszkańca powiatu kieleckiego. Następnego dnia w ręce kieleckich policjantów wpadł jego 49-letni kompan.

Jak ustalili łęczyńscy policjanci, mężczyźni w podobny sposób działali na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Mężczyźni oszukiwali rolników poprzez zaniżanie wartości zakupu bydła i trzody chlewnej na wystawionej fakturze Vat, a także wprowadzali w błąd pokrzywdzonych co do zamiaru wywiązania się z płatności za zakupione zwierzęta. Łączne straty oszacowane przez pokrzywdzonych to kwota ponad 34 tys. zł.

Policjanci przedstawili im po siedem zarzutów dotyczących oszustw. Wczoraj mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lublinie z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu. Decyzją Sądu Rejonowego w Lublinie 47-latek został aresztowany na okres trzech miesięcy, z kolei 49-latek został oddany pod dozór policji. Sprawa jest rozwojowa.

Zgodnie z obowiązującym prawem grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

KWP w Lublinie / wf

Powrót na górę strony