Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na lotnisku ćwiczyły zespoły ATK z całego garnizonu mazowieckiego

Data publikacji 25.09.2015

„Płynne materiały wybuchowe – rodzaje, skutki wybuchu, zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i mienia oraz środowiska naturalnego” – to temat ćwiczeń teoretycznych i praktycznych, które odbyły się w piątek na radomskim lotnisku.

Celem ćwiczeń było poszerzenie wiedzy w zakresie wykorzystania różnych komponentów do produkcji samodziałowych płynnych materiałów wybuchowych, w tym doskonalenie umiejętności prowadzenia oględzin złożonych pod względem organizacyjnym i technicznym. W ramach ćwiczeń zaprezentowano i wykorzystano specjalistyczny sprzęt, będący na wyposażeniu Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP.

Istotnym elementem ćwiczeń było także praktyczne zastosowanie prototypu namiotu do ujawniania śladów linii papilarnych parami estru kwasu cyjanoakrylowego, który powstał w ramach projektu nr O ROB 0020 01/ID/20/1 finansowanego przez NCBiR w zakresie badań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Nowoczesny namiot do ujawniania śladów daktyloskopijnych, będący na wyposażeniu Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, charakteryzuje się lekką i stabilną konstrukcją, szybko przystosowującą się do warunków operacyjnych w różnych warunkach pogodowych, wyposażoną w system urządzeń zapewniających uzyskanie i kontrolę warunków środowiskowych zgodnie z wymogami metody cyjanoakrylowej.

W ramach ćwiczeń zostało również przetestowane dodatkowe oprzyrządowanie urządzenia zrobotyzowanego PIAP GRYF do pobierania płynnych i stałych materiałów wybuchowych. Oprzyrządowanie powstało w ramach realizowanego projektu na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa w ramach konkursu pt. „Infrastruktura i urządzenia oraz procedury techniczno-prawne związane z zabezpieczeniem i przechowywaniem tzw. trudnych dowodów procesowych”.  

W dzisiejszych ćwiczeniach, które odbyły się na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu udział wzięli funkcjonariusze zespołów ATK z komend powiatowych i miejskich z całego Mazowsza oraz pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego KWP z s. w Radomiu, Zakładu Daktyloskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, instruktorzy minerstwa i pirotechniki Sekcji Minersko-Pirotechnicznej Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP oraz Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, Żandarmerii Wojskowej.

(KWP w Radomiu / mw)

  • Na lotnisku ćwiczyły zespoły ATK z całego garnizonu mazowieckiego
  • Na lotnisku ćwiczyły zespoły ATK z całego garnizonu mazowieckiego
  • Na lotnisku ćwiczyły zespoły ATK z całego garnizonu mazowieckiego
  • Na lotnisku ćwiczyły zespoły ATK z całego garnizonu mazowieckiego
Powrót na górę strony