Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia polsko – czeskie: symulacja poszukiwań zaginionych turystów

Data publikacji 28.09.2015

Dzięki współpracy służb polskich i czeskich przeprowadzone zostały ćwiczenia doskonalące współdziałanie poszczególnych służb w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, związanej z zaginięciem turystów na szlaku górskim w rejonie granicy państwowej. W działaniach udział wzięli policjanci z powiatu kłodzkiego i Republiki Czeskiej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Lądka – Zdroju, żołnierze z 22 Brygady Piechoty Górskiej w Kłodzku oraz Grupa Wałbrzysko – Kłodzka GOPR.

Scenariusz realizowanych ćwiczeń zakładał, że na telefon alarmowy czeskiej Policji została przekazana informacja o wypadku turystów na trasie czerwonego szlaku. Po skierowaniu na miejsce sił ratunkowych pokrzywdzeni przekazali informację, że pozostałe 4 osoby z grupy oddaliły się celem wezwania pomocy – z czego trzy w kierunku granic Polski. Od tamtego momentu nie było z nimi kontaktu.  

Wówczas podjęto decyzję o rozpoczęciu działań poszukiwawczych - niezależnie po stronie czeskiej i polskiej na prawdopodobnych kierunkach oddalenia się zaginionych przy wykorzystaniu tzw. „szybkich trójek”, w które zaangażowano prawie 100 osób. Ta innowacyjna metoda poszukiwawcza została opracowana przez Grupę Podhalańską GOPR; polega ona na dzieleniu ratowników na grupy trzyosobowe. Po stronie polskiej w każdej „trójce” znajdował się funkcjonariusz Policji, Straży Pożarnej oraz żołnierz. W efekcie odnaleziono poszukiwanych turystów i bezpieczne przetransportowano ich do sztabu ćwiczebnego. Tam działaniom przyglądał się zespół obserwatorów, który oceniał umiejętność elastycznego kierowania siłami i środkami oraz podejmowanie decyzji przez przełożonych różnych szczebli.  

Ćwiczenia były nie tylko okazją do sprawdzenia współdziałania służb przy działaniach poszukiwawczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, ale także sprawdzianem dostosowywania przyjętych planów działań do zmieniających się realiów.

(KPP w Kłodzku / wf )

  • ćwiczenia policjantów - zbiórka
  • ćwiczenia funkcjonariuszy
  • ćwiczenia funkcjonariuszy
  • ćwiczenia funkcjonariuszy -helikopter
  • ćwiczenia funkcjonariuszy
  • ćwiczenia funkcjonariuszy
Powrót na górę strony