Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia na wypadek ataku terrorystycznego

Data publikacji 29.09.2015

Ćwiczenia antyterrorystyczne tym razem odbyły się w ośrodku narciarskim w Białce Tatrzańskiej. Grupa terrorystów zajęła karczmę pełną turystów, potem wysadzając dolną stację kolejki krzesełkowej, uwięziła w powietrzu kilkadziesiąt osób. Policjanci wraz w funkcjonariuszami innych służb i ratownikami przystąpili do rozwiązania sytuacji kryzysowej.

Scenariusz piątkowych ćwiczeń służb mundurowych zakładał atak terrorystyczny na stację narciarską w Białce Tatrzańskiej. Terroryści zajęli budynek restauracji, gdzie przetrzymywali zakładników, a także zniszczyli dolną stację kolejki linowej, co spowodowało, że 70 turystów zostało uwięzionych wagonikach kilkanaście metrów nad ziemią. Biorący udział w ćwiczeniach policjanci trenowali szturm na restaurację i uwolnienie zakładników. Działanie te poprzedzone były rozpoznaniem i próbą negocjacji z terrorystami. Informacja o takim zdarzeniu uruchamia szereg procedur  -  służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek mają na taką ewentualność opracowane schematy postępowań, które należy wdrożyć, aby zapewnić maksymalną pomoc i ochronę wszystkim, znajdującym się nie tylko w centrum wydarzeń, ale i postronnym obserwatorom, których w tego typu zdarzeniach nie brakuje. Podczas rozwiązywania tego typu problemu, służby dopracowują mankamenty pojawiające się w trakcie ćwiczeń, a to przekłada się na ich skuteczne i skoordynowane działania w rzeczywistej sytuacji kryzysowej. W piątkowych ćwiczeniach oprócz tatrzańskich i krakowskich policjantów wzięli udział funkcjonariusze z jednostki straży pożarnej, straży granicznej, pogotowia ratunkowego oraz ratownicy górscy z TOPR i GOPR.

Ćwiczenia odbyły się w ramach Powiatowych Ćwiczeń Obronnych „Doskonalenie systemu kierowania realizacją zadań obronnych z elementami obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Współdziałanie organów administracji szczebla powiatowego, gminnego oraz jednostek podporządkowanych z terenu powiatu tatrzańskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i czasu wojny” pn. „WRZESIEŃ 2015”.

(KWP w Krakowie / wf)

  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia

Film ćwiczenia na wypadek ataku terrorystycznego

Pobierz plik ćwiczenia na wypadek ataku terrorystycznego (format mp4 - rozmiar 4.16 MB)

Powrót na górę strony