Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa produkująca i przemycająca tytoń rozbita

Data publikacji 30.09.2015

Policjanci z Leszna, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się produkcją, sprzedażą oraz przemytem tytoniu. Funkcjonariusze zatrzymali trzech mieszkańców województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 20 ton wyrobów tytoniowych oraz trzy pełne linie produkcyjne. Przestępcza działalność mężczyzn uszczupliła majątek Skarbu Państwa o kwotę ponad 15 milionów złotych. Grozi im do 5 lat więzienia

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w  Lesznie ustalili, że na terenie powiatu leszczyńskiego oraz województwa dolnośląskiego i lubuskiego działa zorganizowana grupa przestępcza trudniąca się nielegalną produkcją oraz sprzedażą krajanki tytoniowej.

23 września br. policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 44 do 63 lat, mieszkańców województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego powiązanych z przestępczym procederem. Podczas przeszukań pomieszczeń gospodarczych, hal produkcyjnych i magazynowych użytkowanych przez te osoby policjanci znaleźli ponad 20 ton wyrobów tytoniowych w postaci krajanki tytoniu, bez wymaganych znaków akcyzy. Dodatkowo funkcjonariusze zabezpieczyli 3 pełne linie technologiczne służące do produkcji krajanki, maszyny do jej pakowania oraz kilka tysięcy woreczków foliowych do tytoniu.

W jednym z przeszukiwanych miejsc niebawem miała zostać uruchomiona produkcja papierosów. Zgromadzono tam ponad 17 ton tytoniu, przygotowano wentylację i zasilanie energetyczne o dużej mocy, a także przyszykowano pomieszczenia socjalne dla pracowników.

Policjanci ustalili, że zatrzymani swoją przestępczą działalność prowadzili od końca 2014 roku. Każda z tych osób pełniła ściśle określone funkcje począwszy od dostarczania liści tytoniu, poprzez ich przerób na krajankę, aż do pakowania i przemytu poza granice kraju.

Wszystkim zatrzymanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych. 25 września br. sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lesznie aresztował wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań i ilości ogłoszonych zarzutów. Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

(KWP Poznań / mb)

  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń

Film Grupa produkująca i przemycająca tytoń rozbita

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Grupa produkująca i przemycająca tytoń rozbita (format flv - rozmiar 16.13 MB)

Powrót na górę strony