Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przechwycili dopalacze – kupujący i sprzedający zatrzymani po transakcji

Data publikacji 02.10.2015

Wrocławscy policjanci w związku ze sprzedażą dopalaczy zatrzymali i przesłuchali na tę okoliczność trzy osoby. Podejrzani wpadli w ręce funkcjonariuszy tuż po transakcji handlowej tego typu substancjami, do której doszło w jednym z lombardów. Po sprawdzeniu lokalu policjanci znaleźli i zabezpieczyli ponad 130 opakowań niebezpiecznej substancji. To kolejne dopalacze przejęte w tym roku przez dolnośląskich policjantów, które nie trafią na rynek.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna, w wyniku podjętych działań, przechwycili kolejne dopalacze oraz zatrzymali i przesłuchali trzy osoby, mężczyzn w wieku 18 i 21 lat, mieszkańców powiatu wrocławskiego i średzkiego.

Do zatrzymania doszło po tym, jak policjanci zauważyli dwóch młodych mężczyzn wychodzących z jednego z lombardów działających na terenie dzielnicy Fabryczna. Z uwagi na ich nerwowe zachowanie i podejrzenie, że mogą mieć przy sobie środki odurzające, funkcjonariusze postanowili ich sprawdzić. Podejrzenia okazały się słuszne. Obaj mężczyźni mieli przy sobie dopalacze. Jak ustalili policjanci, kupili je w punkcie, z którego wychodzili.

Po sprawdzeniu lombardu funkcjonariusze znaleźli tam i zabezpieczyli różnego rodzaju substancje. Zatrzymano też sprzedawcę. Łącznie przechwycono 136 opakowań dopalaczy. Obecnie policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym skąd tego typu środki tam trafiły i gdzie dalej mogły być rozprowadzane.

Zabezpieczone substancje będą teraz dokładnie przebadane przez biegłego w zakresie ich zawartości.

Przypomnijmy, że z dniem 1 lipca 2015 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wykaz środków zakazanych, stanowiący załącznik do ustawy, został uzupełniony o 114 substancji, które zgodnie z nowymi przepisami, w świetle prawa traktowane są jak narkotyk. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, posiadanie środków narkotycznych zagrożone jest karą do 3, a w przypadku ich znacznej ilości, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za handel narkotykami grozi natomiast kara do 8, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

W sprawie obecnie ujawnionych i zabezpieczonych substancji kluczowa dla ostatecznej kwalifikacji będzie opinia biegłego, wskazująca zawartość zabezpieczonych środków.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony