Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Widowisko patriotyczno-historyczne

Data publikacji 04.10.2015

Na Cytadeli Warszawskiej odbyło się widowisko patriotyczno-historyczne pt.: "Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy!” w wykonaniu młodzieży społeczności programu „Profilaktyka a TY”. Spektakl przygotowano z okazji otwarcia Muzeum Katyńskiego. Spektakl miał na celu umiejscowienie w czasie i zwrócenie uwagi widza w szczególności na Zbrodnię Katyńską.

Widowisko trwające blisko godzinę przedstawiało 1.000 lat  historii państwa polskiego. Przestrzenny i wielokierunkowy spektakl sztuki ulicy prowadził widza przez wybrane milowe wydarzenia historyczne od Chrztu Polski, aż po Czasy Unii Europejskiej. Przewodnikami w spektaklu byli narrator oraz muzyka. Pochód historii dynamicznie przewracał kolejne karty ważnych dat uwydatniając szczególnie okres II Wojny Światowej. Mocno zarysowana symbolika nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji „rozdzierała” w dosłowny sposób biel i czerwień wieszcząc na oczach widza kolejny upadek Rzeczypospolitej. Ten moment spektaklu uwydatniał wiosnę 1940 roku wyraźnie koncentrując uwagę widza na Zbrodni Katyńskiej. Odniesienie do Katynia i Miednoje w żywym planie z udziałem aktorów Grup Rekonstrukcji Historycznej wzmocnił obraz z ekranu telebimu, na którym odtwarzany był fragment filmu  „Miednoje 1940”. Była to kulminacja tej historii, jej tragiczny wymiar. Maszyna zbrodni. Zaplanowana i metodycznie wykonana, której spuścizną pozostają zbiorowe mogiły. Kontrastem do tej sceny był barwny i dynamiczny koniec II Wojny Światowej wzmocniony strzałami fajerwerków obwieszczającymi zwycięstwo nad III Rzeszą. Z chwilowej euforii widz wgnieciony został w czasy Polski Ludowej, której koniec oznajmiło wyprowadzenie wojsk radzieckich oraz drabina „Solidarności”. Po kilkudziesięciu latach groby w katyńskim lesie zostały odkryte, a przed światem ujawnione zostały okoliczności i skala zbrodni. Prawda wyszła z ziemi. To symboliczny czas połączenia polskiej emigracji z Macierzą oraz odbudowy demokratycznego państwa. Finałowa scena to znowu wolna i rozwiana na wietrze biało-czerwona porwana w taniec wirujących 12 unijnych flag.

W spektaklu wykorzystano wielkoformatowe rekwizyty oraz elementy kostiumów z danej epoki. Rekwizyty animowane były przez grupę ponad 60 młodych aktorów, którzy grali w żywym planie symbolikę historycznych postaci i wydarzeń.

Widowisko zostało zarejestrowane w celu wydania nagrania adresowanego do uczniów szkół i nauczycieli historii. Spektakl miał na celu umiejscowienie w czasie i zwrócenie uwagi widza w szczególności na Zbrodnię Katyńską.

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, który z wolontariuszami realizuje Impresariat PaT w strukturze Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

(Gabinet KGP / mw / foto: M.Krupa)

Powrót na górę strony