Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano podejrzanego o kradzież dzieł sztuki

Data publikacji 06.10.2015

Krakowscy policjanci ustalili i zatrzymali mężczyzne podejrzanego o włamanie do jednej z galerii sztuki współczesnej i kradzież m.in. obrazów i, rzeźb na łączną kwotę pół miliona złotych. Trwa odzyskiwanie utraconych przedmiotów.

Na początku września br. właścicielka jednej z galerii sztuki współczesnej, usytuowanej na krakowskim Kazimierzu zgłosiła kradzież z włamaniem do jej lokalu. Kobieta nie potrafiła określić kiedy konkretnie doszło do włamania, ponieważ galeria była zamknięta od października ubiegłego roku. Z wnętrza, według właścicielki, miało zniknąć  przez ten czas kilkadziesiąt obrazów, grafika jak i rzeźby czy rysunki . Brakowało także np. krzeseł czy wyposażenia galerii.

Właścicielka odkryła włamanie, ponieważ jeden z komisantów, który wstawił do niej swoje obrazy, jakiś czas temu natrafił na nie przez przypadek w innej galerii i zgłosił jej ten fakt.

Policjanci z wydziału dochodzeniowo – śledczego komendy miejskiej Policji w Krakowie rozpoczęli poszukiwanie na szeroką skalę zarówno sprawcy kradzieży z włamaniem, jak i utraconych dzieł sztuki. Docierali do większych i mniejszych galerii, lombardów cierpliwie zbierając informacje, które mogły naprowadzić ich na trop utraconych przedmiotów. 

Już po kilku dniach, w Śródmieściu funkcjonariusze uzyskali informacje, że istotnie, pewien niewyglądający na znawcę sztuki młody mężczyzna proponował do sprzedaży kilka obrazów krakowskiego malarza.

Natomiast  w jednym z antykwariatów, na krakowskim Kazimierzu, natrafili na grafiki i obrazy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych, które bezsprzecznie pochodziły z galerii.  Do współpracy włączyli się także policjanci zajmujący się cyberprzestępczością – w Internecie także natrafiono na kradzione obrazy, grafiki, rzeźby. Kryminalni przeczesywali także miejsca, gdzie handluje się w Krakowie sztuką i starociami.

Po nitce do kłębka policjanci dotarli do 31-letniego mieszkańca Krakowa - Nowej Huty, który jak się okazało, włamał się do galerii i systematycznie wynosił z niej po kilka obrazów, grafik, rzeźb próbując zaoferować je innym podmiotom zajmującym się sztuką.

Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem za co grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został poddany pod policyjny dozór.

(KWP w Krakowie / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.79 MB)

Powrót na górę strony