Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczni policjanci przypominają: Bądź widoczny!

Data publikacji 06.10.2015

Od września ubiegłego roku pieszych poza obszarem zabudowanym, którzy poruszają się poza chodnikiem lub drogą wyłącznie dla pieszych, obowiązuje używanie elementów odblaskowych. Policjanci garnizonu stołecznego od stycznia do września 2015 roku ukarali prawie 2200 osób za niestosowanie się do tego przepisu. Najtrudniejsze jest przekonanie pieszych o ich wpływie na własne bezpieczeństwo. Dlatego policjanci m. in. pokazują różnicę pomiędzy różnymi odblaskami.

Spotkanie w rejonie nieoświetlonym pieszego ubranego w ciemne ubranie może być dla kierowcy dużym zaskoczeniem. Używanie elementów odblasków (opasek, wisiorków, taśm) umożliwia kierującemu pojazdem zauważenie - zareagowanie na osobę pieszą na drodze dużo wcześniej. Często odległość ta zwiększa się z 30 - 40 m do nawet 150 - 300 m. Niejednokrotnie może to zapobiec wypadkowi drogowemu skutkującemu ciężkimi obrażeniami ciała lub śmiercią. Dlatego policjanci nie tylko nakładają kary na nieodpowiedzialnych pieszych bez odblasków, ale także informują ich o możliwych skutkach zachowania niezgodnego z prawem.

Przepis dotyczy "tylko" osób poruszających się poza obszarem zabudowanym i poza drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych lub chodnikiem. Jednak apele policjantów o noszenie odblasków kierowane są do użytkowników wszystkich dróg. Również w obszarze zabudowanym używajmy elementów odblaskowych. To naprawdę niewielki wysiłek i mały ciężar - a potrafi uratować życie.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony