Broń i miecze na strychu
Niezwykłe przedmioty odnalazł mężczyzna podczas sprzątania domu. Na strychu znalazł bowiem broń, noże i miecze pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Obecność wykrywacza metali wskazywała na to, że to być może jakiś pasjonat militariów wyszukiwał ich, a później przechowywał na strychu w domu. Policjanci zabezpieczyli przedmioty. Część z nich trafi do laboratorium kryminalistycznego do badań. Obecnie trwają ustalenia, do kogo należał arsenał.
Policjanci z międzyrzeckiej jednostki otrzymali nietypowe zgłoszenie. Właściciele domu zgłosili, że podczas sprzątania budynku mieszkalnego, na strychu znaleźli karabiny oraz różnego rodzaju noże i szable. Na miejsce został skierowany patrol. Stróże prawa podczas dokładnego przeszukania pomieszczeń zabezpieczyli dwie sztuki karabinów pochodzących z okresu drugiej wojny światowej, wiatrówkę, broń gazową, kuszę oraz kilkadziesiąt sztuk różnego rodzaju noży i szabli. Obecność na miejscu wykrywacza metali, wskazywała na to, że najprawdopodobniej jakiś pasjonat militariów, wyszukiwał ich a później przechowywał na strychu w domu. Policjanci zabezpieczyli przedmioty. Część z nich trafi do laboratorium kryminalistycznego do badań. Obecnie trwają ustalenia, do kogo należał arsenał.
Na terenach powiatu międzyrzeckiego nadal można odnaleźć różne militarne przedmioty, pochodzące z czasów II wojny światowej. Policjanci często otrzymują zgłoszenia od grzybiarzy, którzy podczas wędrówek lasami odnajdują różnego rodzaju pociski. Zdarzały się również przypadki, kiedy podczas remontów domów lub różnego rodzaju wykopów, odkrywane były zakopane pociski.
Jest wielu pasjonatów, którzy w „poszukiwaniu skarbów” przekopują tereny lasów, starych cmentarzy lub gruzowisk. Większość poszukiwaczy działa bez jakiejkolwiek rejestracji swoich przedsięwzięć.
Aby móc legalnie działać i realizować swoją pasję, należy spełnić kilka warunków, m.in.:
- zadbać o odpowiednie pozwolenie, które powinno określać teren, na którym prowadzone będą poszukiwania
- przy uzyskaniu pozwolenia na większy obszar obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia poszukiwań na terenach wpisanych do rejestru zabytków, stanowiących strefę ochrony konserwatorskiej, oraz na stanowiskach archeologicznych
- ważna jest również zgoda właściciela terenu, a w przypadku poszukiwań na terenach Lasów Państwowych, potrzeba zgody właściwego miejscowo nadleśnictwa.
Jakie sankcje?
Sankcją za popełnione wykroczenie z art. 111 ust. 1 ustawy o zabytkach jest kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna. Nie wyklucza to możliwości ukarania nielegalnego poszukiwacza mandatem karnym.
(KWP w Gorzowie / mw)