Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czchowscy policjanci zatrzymali sprawcę dewastacji cmentarza w Tymowej

Data publikacji 07.10.2015

Policjanci z Komisariatu Policji w Czchowie w bezpośrednim pościgu zatrzymali sprawcę znieważenia miejsca spoczynku zmarłych oraz zniszczenia kilkunastu nagrobków w miejscowości Tymowa. Za swe czyny 45-letni mężczyzna poniesie odpowiedzialność karną.

W poniedziałkowe popołudnie, 5 października 2015 roku, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzesku został powiadomiony telefonicznie o uszkodzeniu nagrobków na cmentarzu parafialnym w miejscowości Tymowa, w gminie Czchów. Na miejsce niezwłocznie skierowany został patrol z Komisariatu Policji w Czchowie. Mundurowi potwierdzili, że na terenie nekropolii na wielu pomnikach rozbite zostały płyty nagrobne. Jak ustalili funkcjonariusze, sprawca zniszczeń na widok przechodzącej niedaleko cmentarza osoby, szybko się oddalił.

Policjanci niezwłocznie pojechali we wskazanym kierunku i po kilkuset metrach zauważyli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi poszukiwanego. Ten na widok radiowozu uciekł do pobliskiego lasu, jednak po pościgu został zatrzymany.

Ujęty 45-latek początkowo zaprzeczał, jakoby miał związek ze zniszczeniami na cmentarzu, jednak po chwili przyznał się do zniszczenia. Tłumaczył, że zrobił to, ponieważ był zdenerwowany i w ten sposób chciał się pozbyć negatywnych emocji.

Mężczyzna został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Brzesku i osadzony w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. W czasie oględzin cmentarza policjanci ujawnili uszkodzenia łącznie trzynastu nagrobków.

Sprawcy zniszczenia nagrobków grozi kumulatywna odpowiedzialność karna za przestępstwa z art. 262§1 kk (znieważenie miejsca spoczynku zmarłego) i art. 288§1 kk (zniszczenie mienia). Powyższe przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony