Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przechwycili hurtowe ilości amfetaminy i marihuany

Data publikacji 08.10.2015

Krakowscy policjanci przechwycili ponad 11 kg amfetaminy i marihuany o łącznej wartości co najmniej ćwierć miliona złotych. Zatrzymali pięciu mężczyzn powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców, podejrzewanych o udział w obrocie środkami odurzającymi.

Zatrzymania to efekt dobrego rozpracowania środowisk powiązanych z narkobiznesem. Policjanci wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie rozbili grupę przestępczą trudniąca się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających.  Najpierw przechwycone zostały duże ilości narkotyków, które miały trafić do hurtowego obrotu – policjanci zatrzymali 25 – letniego mężczyznę, powiązanego ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców, który przewoził samochodem  ponad 1.5 kilograma amfetaminy i 3.5 kilograma marihuany. 

Dalsze czynności, w tym przeszukania prowadzone przez policjantów w jego miejscu zamieszkania, doprowadziły do odnalezienia kolejnych, hurtowych ilości narkotyków – zabezpieczono dalsze 3.5 kilograma amfetaminy oraz 1 kilogram marihuany, jak też kilkadziesiąt krzewów konopi indyjskich, sprzęt i odczynniki chemiczne służące do produkcji narkotyków syntetycznych. Odnaleziono także 2 kilogramy nieznanej substancji, która trafiła do szczegółowych badań laboratoryjnych – niewykluczone, że mógł to być tzw. „wypełniacz” dodawany przez dilerów do narkotyków, w celu zwiększenia zysków ze sprzedaży.

Mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem posiadania znacznych ilości środków odurzających. Decyzją sądu, został już tymczasowo aresztowany.

Po pierwszej realizacji policjanci skoncentrowali swoje działania na ustaleniu kolejnych osób związanych z przestępczym procederem oraz odnalezieniu miejsca, gdzie środki odurzające mogły być produkowane. Precyzyjne ustalenia doprowadziły do jednej z miejscowości w powiecie myślenickim – wszystko wskazuje na to, że to tam, w pomieszczeniach mieszkalnych, znajdowała się domowa „wytwórnia” narkotyków.  Policjanci odnaleźli przyrządy służące m.in. do przetwarzania i mieszania różnych substancji chemicznych, jak też przygotowywania ich do sprzedaży – na przykład stemple do tabletkarki z różnymi logo, młynki służące do rozdrabniania narkotyków czy woreczki z zapięciem strunowym. Zabezpieczona została także kolejna partia substancji narkotycznych, m. in.  amfetamina oraz susz roślinny marihuany. Były także zapiski dilerskie świadczące o prowadzonym procederze handlu narkotykami  oraz niebezpieczne narzędzia (głównie maczety). 

Funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 23 do 32 lat, podejrzewanych u udział w handlu znacznymi ilościami środków odurzających. Trzech z nich to mieszkańcy Krakowa, czwarty – województwa śląskiego. Wszyscy zostali już przesłuchani – postawiono im zarzuty karne. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 32-letniego mężczyzny podejrzanego o udział w obrocie znaczną ilością środków odurzających, pozostali trzej sprawcy oddani zostali natomiast pod policyjny dozór i zastosowano wobec nich także inne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe czy zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. 

Śledztwo jest prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. 

(KWP Kraków / mb)

  • Zabezpieczone przedmioty i narkotyki #1
  • Zabezpieczone przedmioty i narkotyki #2
  • Zabezpieczone przedmioty i narkotyki #3

Film Największe w tym roku przejęcie narkotyków

Pobierz plik Największe w tym roku przejęcie narkotyków (format mp4 - rozmiar 12.06 MB)

Powrót na górę strony