Nowy rozdział międzyinstytucjonalnej współpracy na rzecz bezpieczeństwa na obszarach kolejowych RP
Dziś w siedzibie Polskich Kolei Państwowych S.A. pomiędzy Komendantem Głównym Policji, Komendantem Głównym Straży Granicznej, Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej a spółkami kolejowymi, m.in. Centralą PKP, zarządcą infrastruktury kolejowej PKP PLK S.A. oraz przewoźnikami kolejowymi zawarto nowe porozumienie w sprawie przyjęcia do stosowania „Strategii działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach”.
W siedzibie Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie doszło do uroczystego podpisania Porozumienia w sprawie przyjęcia do stosowania „Strategii działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach”. Sygnatariuszami tego dokumentu są przedstawiciele służb państwowych, tj. Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej, oraz reprezentanci kilkunastu podmiotów kolejowych działających na polskim rynku kolejowym. Policję reprezentowali: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś oraz Zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP mł. insp. Anna Kuźnia.
W imieniu Komendanta Głównego Policji Porozumienie podpisał Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś. Natomiast pozostałych sygnatariuszy ze strony służb państwowych tj. Komendanta Głównego Straży Granicznej i Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej reprezentowali odpowiednio: Zastępca Komendanta Głównego SG - gen. bryg. SG Andrzej Pilaszkiewicz oraz Szef Zarządu Prewencji KG ŻW – płk. Marcin Fitas. Ze strony kolejowej dokument podpisali przedstawiciele zarządów poszczególnych spółek na czele z Panem Jakubem Karnowskim – Prezesem Zarządu PKP S.A.
Przypomnieć należy fakt, że nie jest to pierwsze porozumienie, które zostało zawarte pomiędzy przedstawicielami służb państwowych a podmiotami kolejowymi. Podobne zostało zawarte w dniu 6 lipca 2004 r., a na jego mocy strony zobowiązały się do współdziałania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarach kolejowych. Efektem dotychczasowych wspólnych działań jest odnotowywany spadek przestępczości na tych terenach.
W myśl postanowień nowego Porozumienia strony przyjmują do stosowania „Strategię działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach”, która będzie realizowana przez spółki kolejowe będące stronami Porozumienia, Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji, a także oddziały Straży Granicznej oraz jednostki organizacyjne Żandarmerii Wojskowej. Odpowiedzialnymi za koordynowanie i monitorowanie jej realizacji będą odpowiednio: PKP S.A., Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komenda Główna Straży Ochrony Kolei.
Strategia obejmuje następujące obszary działań:
- bezpieczeństwo na liniach kolejowych;
- bezpieczeństwo w pociągach pasażerskich;
- bezpieczeństwo na dworcach, przystankach, stacjach (w tym torach postojowych);
- bezpieczeństwo w przewozie towarów;
- rozpoznanie, przeciwdziałanie i neutralizowanie sytuacji nadzwyczajnych;
- działalność profilaktyczno-szkoleniową;
- współpracę z mediami.
Strategia stanowić będzie podstawę do sporządzania lokalnych strategii bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarach kolejowych i w pociągach.
W celu zapewnienia i maksymalnego usprawnienia procesu podejmowania decyzji oraz koordynacji działań powołany zostanie Centralny Zespół ds. Bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach, którego pracom przewodniczył będzie przedstawiciel PKP S.A., natomiast na terenie województw powołane zostaną Regionalne Zespoły ds. Bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach.
(BPiRD KGP / mb)