Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź widoczny na drodze - policjanci rozdawali odblaski

Data publikacji 08.10.2015

Dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze, dlatego rowerzyści i piesi powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Opolscy policjanci ruchu drogowego, rozdawali niechronionym uczestnikom ruchu, odblaskowe opaski. Piesi i rowerzyści mogli sami przekonać się, o ile zwiększa się ich widoczność, gdy używają elementów odblaskowych. Policyjne działania odbywały się bowiem po zmroku.

Piesi i rowerzyści, stanowią ponad 30 procent ogólnej liczby osób, które poniosły śmierć w zdarzeniach drogowych. Dlatego opolscy policjanci ruchu drogowego, sprawdzali jak niechronieni uczestnicy ruchu, dbają o swoje bezpieczeństwo. Funkcjonariusze, po zmroku kontrolowali czy piesi i rowerzyści używają elementów odblaskowych. To niezwykle ważny aspekt ich bezpieczeństwa. Kierowca może dostrzec osobę używającą odblasków z odległości nawet 140 metrów. Ten czas, pozwala na jego prawidłową reakcję.

Policjanci wręczali odblaski osobom poruszającym się po zmroku. Ci, mogli sami przekonać się, o ile zwiększa się ich bezpieczeństwo, gdy są lepiej widoczni dla innych użytkowników drogi.

Pamiętajmy, że elementami odblaskowymi mogą być, przedmioty doczepiane do ubrania, opaski czy kamizelki. Ważne jest ich umieszczenie w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przypominali również, jak piesi i rowerzyści powinni się poruszać się po drodze. Policjanci zwracali uwagę, na pogarszające się warunki drogowe oraz zagrożenia z jakimi mogą się spotkać niechronieni uczestnicy ruchu. Policyjne działania były przygotowaniami do „Tygodnia bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg”, który rozpocznie się już 12 października.

Przypominamy, że od 31 sierpnia ubiegłego roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

KWP w Opolu / ig

  • Bądź widoczny na drodze - rozdawaliśmy odblaski
  • Bądź widoczny na drodze - rozdawaliśmy odblaski
  • Bądź widoczny na drodze - rozdawaliśmy odblaski
  • Bądź widoczny na drodze - rozdawaliśmy odblaski
  • Bądź widoczny na drodze - rozdawaliśmy odblaski
  • Bądź widoczny na drodze - rozdawaliśmy odblaski
Powrót na górę strony