Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przeszedł rozległy zawał – żyje dzięki policjantom

Data publikacji 09.10.2015

Asp. sztab. Aleksander Puszczewicz i mł. asp. Grzegorz Caban z Posterunku Policji w Pokoju uratowali życie 75-latkowi. Mężczyzna jadąc na rowerze doznał rozległego zawału serca. Prowadzona kilkanaście minut przez funkcjonariuszy akcja resuscytacyjna przywróciła mu funkcje życiowe. 75-latek śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

5 października br., tuż przed godziną 11:00, kierownik Posterunku Policji w Pokoju otrzymał informację, że niedaleko posterunku, na jezdni, leży mężczyzna, który spadł z roweru.

Asp. sztab. Aleksander Puszczewicz i mł. asp. Grzegorza Caban natychmiast pobiegli do rowerzysty. Starszy mężczyzna leżał na jezdni i nie dawał oznak życia. Funkcjonariusze wezwali pogotowie i natychmiast rozpoczęli akcję resuscytacyjną. Przez kilkanaście minut policjanci prowadzili masaż serca. Akcja zakończyła się sukcesem - mężczyzna odzyskał funkcje życiowe.

Okazało się, że w trakcie jazdy rowerem, u 75-latka wystąpił rozległy zawał serca. Po resuscytacji, został przekazany ratownikom medycznym. To oni, śmigłowcem przetransportowali go do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

Kursy udzielania pomocy medycznej to stały element szkolenia policjantów. W takich sytuacjach - związanych z utratą oddechu i tętna - podjęcie natychmiastowego masażu serca i wezwanie specjalistycznych służb medycznych, to podstawowy warunek skutecznej pomocy.

(KWP w Opolu / mw)

Powrót na górę strony