Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za pranie brudnych pieniędzy

Data publikacji 10.10.2015

Zarzuty prania brudnych pieniędzy usłyszeli dwaj mężczyźni zatrzymani przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Jeden z nich wpadł w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku, kiedy czekał w placówce bankowej na odbiór gotówki. Okazał się nim 29-letni obywatel Konga. Drugi z mężczyzn został zatrzymany w jednym z mieszkań na terenie miasta. Jest nim 29-letni obywatel Nigerii. Sprawcy, działając od czerwca br., wypłacili z kont różnych banków prawie 350 tysięcy złotych.

Zatrzymania

W czwartek policjanci z KWP w Lublinie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 2 mężczyzn. Jednym z nich okazał się 29-letni obywatel Konga. Mężczyzna wszedł do placówki bankowej na terenie dzielnicy LSM, by wypłacić gotówkę. Drugi z mężczyzn został zatrzymany tego samego dnia w jednym z mieszkań na terenie miasta. Jest nim 29-letni obywatel Nigerii.

Ustalenia policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie

Jak ustalili policjanci, obaj podejrzani mężczyźni, działając od czerwca, zakładali konta w różnych bankach na terenie Lublina. Pieniądze przelewane były na kolejne rachunki, by utrudnić stwierdzenie ich przestępczego pochodzenia. Po takich transakcjach któryś z mężczyzn pojawiał się w placówce bakowej i wypłacał całość lub jakąś część przelanych środków. Łączenie mężczyźni przez kilka miesięcy wypłacili prawie 350 tysięcy złotych.

Przestępczy proceder

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pieniądze należały do różnych firm mających swoje siedziby w Turcji i Chinach. Firmy te wykonywały międzynarodowe przelewy bankowe. Pieniądze nie dochodziły jednak do podanego przez nich odbiorcy, a trafiały na zupełnie inne konta, by ostatecznie trafić do banków na terenie Lubina. Tutaj podejrzani mężczyźni przelewali je na kolejne konta, a następnie wypłacali gotówkę.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa  Lublin – Północ w Lublinie. Obaj mężczyźni wczoraj usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy,  za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dziś obaj zostaną doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Lublinie z wnioskiem o tymczasowy areszt.

(KWP w Lublinie / mg)

Film Zatrzymani za pranie brudnych pieniędzy

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani za pranie brudnych pieniędzy (format flv - rozmiar 26.28 MB)

Powrót na górę strony